Tołstoj i wiecznie żywy imperializm rosyjski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 11:50
W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy premierę "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Audio
  • Paweł Sztarbowski o premierze "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Rozmawiał Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
  • Patrycja Włodek o przeglądzie filmowym Baltasara Kormákura w warszawskim kinie Iluzjon. Rozmawiał Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
Lew Tołstoj pisał Wojnę i pokój w latach 1865-1869. Na zdjęciu z 1908 r. autor powieści - to pierwsza barwna fotografia portretowa w Rosji
Lew Tołstoj pisał "Wojnę i pokój" w latach 1865-1869. Na zdjęciu z 1908 r. autor powieści - to pierwsza barwna fotografia portretowa w RosjiFoto: Wikimedia/CC

Paweł Sztarbowski adaptował powieść uznawaną wręcz za rosyjską epopeję narodową. Dla twórców spektaklu stanie się ona punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu.

Spektakl w reżyserii Marcina Libera to próba opowiedzenia w kostiumie historycznym o konfliktach trawiących nas współcześnie i o powrocie tego brzydkiego słowa na "w", jak eufemistycznie piszą niektóre media, na europejskie salony. O przedstawieniu w "Poranku Dwójki" opowiadał Paweł Sztarbowski.

W audycji zaprosiliśmy też na przegląd  twórczości islandzkiego reżysera Baltasara Kormákura w warszawskim kinie Iluzjon.

"Płyta Tygodnia": koncerty klarnetowe m.in Mozarta, Krommera, Mendelssohna, Webera i Nielsena w wykonaniu Sabine Meyer.

***

Nazwa audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Tomasz Obertyn
Data emisji:
11.12.2014
Godzina emisji:
6.00
mc/bch

Czytaj także

Lew Tołstoj – myśliciel blisko ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 06:00
– Był ekscentryczny, a ta ekscentryczność brała się z przekonania, że wszystko jest całkiem inaczej niż ludzie sądzą, i że tylko on jeden, hrabia Lew Tołstoj, ma rację – mówił o rosyjskim pisarzu krytyk literacki i filmowy, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straszne życie z geniuszem. Pamiętniki Zofii Tołstoj

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:50
Dom Wydawniczy PWN wznowił po 46 latach niezwykle cenny dokument pokazujący dramat życiowy jednego z największych geniuszów literatury oraz jego wiernej towarzyszki życia. W Dwójce fragmenty książki czytała Halina Skoczyńska.
rozwiń zwiń