"Pinokio". "To powieść pisana na zniechęceniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:45
- To książka, która powstała trochę przypadkowo. Collodi, nie mając czasu i sił na dalsze pisanie, często po prostu odkładał swoją pracę na później – podkreślił Jarosław Mikołajewski, opowiadając o słynnej powieści "Pinokio".
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Mikołajewskim na temat twórczości Carla Collodiego (Poranek Dwójki)

- Książka ta powstawała w odcinkach dla magazynu ilustrowanego. Gdy Carlo Collodi rezygnował z pisania kolejnej części, dzieci pisały do wydawnictwa i prosiły o wznowienie. W ten sposób powstała powieść łatana, która nie tylko jest zapisem wymyślonej historii. Zbyt często zdarza się, że pisarze przedstawiają od razu pełną fabułę, obawiając się krytyków, którzy mogą im zarzucić nagłe przerwanie akcji. "Pinokio" powstał trochę na zniechęceniu, co świetnie wpłynęło na jego fabułę – dodał Jarosław Mikołajewski, którego najnowsza książka "Pamiętnik starego Geppetta" przedstawia losy Carla Collodiego.

W nagraniu audycji posłuchamy o tym, jak styl pracy włoskiego pisarza wpłynął na ostateczną fabułę "Pinokia", a także dowiemy się, dlaczego Jarosław Mikołajewski ceni tę powieść nie mniej niż "Boską komedię" Dantego Alighieri.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Jarosław Mikołajewski (pisarz)

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc

Czytaj także

Ekscytująca niedziela? Zagraj w "Poranku Dwójki"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:00
Zapraszamy na audycję, podczas której można wziąć udział w konkursie "Niedzielny Poranek Dwójki". Do wygrania atrakcyjne nagrody!
rozwiń zwiń