X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Powstanie w getcie warszawskim było dla Żydów dowodem, że potrafią walczyć"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:49
- Żydzi mierzyli się z bardzo niesprawiedliwym stereotypem, że biernie godzą się na śmierć. Tymczasem biedni, wygłodzeni i niedozbrojeni mieszkańcy getta warszawskiego postawili opór okupantom. Był to zryw w obronie własnej godności i honoru, wyraz niezgody na to, co ich czeka - mówiła w Dwójce Jolanta Gumula z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Audio
  • Jolanta Gumula z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (Poranek Dwójki)

powstanie.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

W czwartek (19.04) mija 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - pierwszego na taką skalę zrywu miejskiemu stawiającemu opór nazistowskim Niemcom w czasie II wojny. W tym roku po raz pierwszy, wzorem godziny W 1 sierpnia, w stolicy zawyją syreny i zabiją dzwony.

- Dla osób, które wiedzą o tej rocznicy, na pewno będzie to symboliczne. Natomiast wiemy, że w Polsce wiedza o powstaniu w getcie warszawskim nie jest jeszcze tak powszechna jak np. wiedza o Powstaniu Warszawskim. To raczej na świecie bardziej wie się o powstaniu w getcie niż o Powstaniu Warszawskim. W Polsce jest odwrotnie. Dlatego nie jestem pewna, czy wszyscy warszawiacy będą wiedzieć o co chodzi, gdy zawyją syreny. Dzięki mediom część osób się o tym dowie, i bardzo dobrze - podkreślała Jolanta Gumula.

Wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dodała, że bohaterowie getta warszawskiego, zarówno bojowcy, jak i w ogóle wszystkie ofiary, które zginęły tam w czasie wojny, to zarazem narodowi polscy bohaterzy. - To byli polscy Żydzi, a powstanie wybuchło w Warszawie, polskim mieście - tłumaczyła.

Jak pamięć o powstaniu w getcie zmieniała się na przestrzeni lat? Czy jego wybuch miał wpływ na utworzenie państwa Izrael? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jolanta Gumula (wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak