Polskie Radio
Section05
Muzeum Historii Żydów Polskich

Spotkania przy stole, warsztaty kulinarne, degustacje: trwa TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

W języku jidisz słowo "tisz" oznacza "stół", ale także spotkanie przy stole, wspólne biesiadowanie: jedzenie, picie, rozmowy. I taki też jest zamysł tej imprezy, która w tym roku odbywa się po raz szósty: wspólne, radosne spędzanie czasu, rozmowy czasem do rana. Bo nic lepiej nie łączy, niż wspólne jedzenie.
Zobacz więcej na temat:  kuchnia STYL ŻYCIA Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi jedzenie Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Getto warszawskie z obu stron muru. "Nie bądźmy obojętni" - reportaż Jakuba Tarki

W związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" 18 kwietnia otworzyło wystawę "Wśród nas morze ognia". To pierwsza taka wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy nie bojowników, lecz cywilów. Zamiast zdjęć robionych przez Niemców, zostaną zaprezentowane zdjęcia robione przez Polaków - pokazujące getto z obu stron muru. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie Jakub Tarka

Unikatowe polskie zdjęcia z powstania w getcie warszawskim w Muzeum POLIN

- W jednym z kartonów znalazłem pudełeczko z negatywami, tam natrafiłem na zdjęcie, które było pokazywane w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Okazało się, że odnalazłem wszystkie negatywy, niektóre w ogóle nie były nigdy prezentowane. To 33 zdjęcia zrobione przez mojego ojca w getcie - mówił w Dwójce Maciej Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Dwójka getto warszawskie Justyna Piernik Muzeum Historii Żydów Polskich

Powstanie w getcie warszawskim. "Świadomość zagłady była już powszechna"

- Po wielkiej akcji likwidacyjnej, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku, dużą część mieszkańców getta stanowili ludzie młodzi, samotni. Ich rodziny zostały deportowane do Treblinki i zamordowane w komorach gazowych. Ta świadomość zagłady była już praktyczne powszechna - mówiła w "Poranku Dwójki" Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Właśnie mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich Dwójka Paweł Siwek

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. 11. raz Żonkile - "Bo łączy nas pamięć"

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin po raz 11. zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile", by upamiętnić największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Żydzi pamięć powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich edukacja

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "W morzu ognia, w morzu gruzów" - reportaż Magdy Skawińskiej i Jakuba Tarki

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż powstanie w getcie historia Polski Muzeum Historii Żydów Polskich

POLIN Music Festival - muzyczna wspólnota niezbędna w czasie wojny

- Wojna na Ukrainie, polsko-białoruska granica, trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, kryzys ekonomiczny - w takich czasach trudno rozkoszować się muzyką. W Muzeum POLIN jest to narzędzie do opowiadania historii, zapraszamy do wspólnego słuchania, bycia razem, wspierania Centrum Spotkań Ukraińskiego Domu - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich koncerty Dwójka Jakub Jamrozek

Muzeum Polin zaprasza do współorganizowania lekcji o historii polsko- żydowskiej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie skierowało specjalny program edukacyjny do placówek oświatowych w całym kraju. - Staramy się wspierać edukatorów, nauczycieli w ich codziennej pracy, szykując gotowe scenariusze lekcji, karty pracy i przeróżne narzędzia edukacyjne - mówi w Programie 1 Marta Dziewulska rzecznik Muzeum POLIN. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski Żydzi edukacja dzieci społeczeństwo Muzeum Historii Żydów Polskich

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Розпочато прийом заявок на конкурс «Нагорода POLIN 2022»

Метою конкурсу є популяризація поглядів і діяльності, які відповідають місії Музею історії польських євреїв POLIN. Лауреатами нагороди можуть стати неурядові організації чи громадські активісти, які піклуються про збереження історичної пам'яті про польських євреїв і роблять внесок у формування спільного польсько-єврейського майбутнього
Zobacz więcej na temat:  Польща Варшава Muzeum Historii Żydów Polskich нагорода

Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie regiony mazowieckie Warszawa