Akademia Santander Orchestra z Danielem Stabrawą

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 08:00
- Świetne narzędzie, by pracować nad muzyką, a przez to nad własnym charakterem i słabościami - mówiła jedna z uczestniczek Akademii Santander Orchestra. W kolejnej odsłonie tych wyjątkowych warsztatów młodzi muzycy mogli się spotkać z Danielem Stabrawą, skrzypkiem i dyrygentem, pierwszym koncertmistrzem i solistą orkiestry Filharmonii Berlińskiej.
Audio
  • Akademia Santander Orchestra z Danielem Stabrawą (Poranek Dwójki)
Daniel Stabrawa
Daniel StabrawaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Santander Orchestra 1200.jpg
Młodzi Mistrzowie - Akademia Santander Orchestra

Akademia Santander Orchestra to projekt, który skupia się na uzupełnianiu kształcenia muzycznego młodych ludzi poprzez organizację warsztatów masterclass z wybitnymi artystami oraz wykładów teoretycznych z zagadnień pomijanych w trakcie tradycyjnych studiów muzycznych, m.in. public relations, social media czy zarządzanie finansami.

W tym roku pierwsze z całej serii zajęcia poprowadził Wolfgang Emanuel Schmidt, najlepszy wiolonczelista swojego pokolenia. Kolejne zajęcia odbyły się z Danielem Stabrawą. - Skrzypce są chyba jedynym instrumentem, który bardzo przypomina ludzki głos. Ma w sobie coś bardzo ludzkiego, a jednocześnie to instrument bardzo trudny do grania - mówił w Dwójce Daniel Stabrawa.

W reportażu usłyszymy wypowiedzi uczestniczek warsztatów ("nauczyciel zwraca uwagę, by Mozarta grać stylowo, ale nie kombinować za bardzo; wyjdę bogatsza o uwagi, zmotywowana, żeby pracować"), dowiemy się również, jak wygląda proces rekrutacji do kolejnych odsłon Akademii Santander Orchestra.

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 29.07.2018  

Godzina:  9.45

Rozmowę wyemitowano w ramach audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Daniel Stabrawa: zdobył Berlin, bo przegrał w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:00
- Każdy ucząc się gry na instrumencie, myśli o tym, żeby później stać na scenie i grać solo. Ludzie nie wiedzą, co to za męka podróżować jako solista po świecie. Gra się 45 minut, wszyscy Cię podziwiają, a potem jest pustka - mówił w audycji "Five o'clock" wybitny skrzypek i koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa.
rozwiń zwiń