X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Sobolewski: życie dogania filmy Szulkina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 12:00
- To, co się dziś dzieje wokół nas, jest spełnieniem tego, czego zapowiedź odnajdziemy w twórczości Piotra Szulkina. Rzeczywistość zaczyna ucieleśniać absurd i groteskę, którą przedstawiał w swoich filmach – powiedział w Dwójce znany krytyk filmowy.
Audio
  • Tadeusz Sobolewski wspomina reżysera Piotra Szulkina (Poranek Dwójki)
Piotr Szulkin
Piotr SzulkinFoto: PAP/Marcin Kaliński

mikurda_1200.jpg
Kuba Mikurda: nie podałem Borowczyka na tacy

Piotr Szulkin zmarł w miniony piątek (3.08). Miał 68 lat. - Od wielu lat borykał się z ciężką chorobą płuc, która izolowała go od życia, od życia publicznego, ale tak naprawdę był w nim obecny cały czas - powiedział Sobolewski, który z Szulkinem współpracował przy scenariuszu do filmu "Golem". Krytyk uważa, że dopiero dziś fimy Szulkina zyskują "pełnię swojego sensu".

- Przez ostatnie kilkanaście lat nie mógł tworzyć tego, co chciał. Jego wielki temat "Król Ubu", w którym chciał pokazać kwintesencję tego, co dzieje się z naszym społeczeństwem, czekał na realizację wiele lat - przypomniał gość "Poranka Dwójki".

Piotr Szulkin debiutował w 1976 roku filmem krótkometrażowym "Dziewcę z ciortem". Jego pełnometrażowym debiutem był "Golem" w 1979 roku, który znalazł się w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Nakręcił takie filmy, jak: "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji", "Ga, ga: Chwała bohaterom", "Mięso (Ironica)" oraz "Ubu król".

- Podziwiam dziecięcy upór, którym kierował się przez całe życie. Gdy w szkole filmowej odrzucono jego pomysł, on przy nim wytrwał i uzyskał zgodę dziekana na realizację filmu. Warunek był tylko taki, że jeśli mu się nie uda, odejdzie. To wtedy poczuł, że jego los jako artysty spoczywa tylko w jego rękach - powiedział Tadeusz Sobolewski.

Piotr Szulkin zmarł po wieloletniej chorobie płuc. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1975 roku. W 2013 roku za zasługi dla polskiej kultury został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak