Opis |
Wczoraj swój debiut fonograficzny miał duet Kirszenbaum, który tworzą Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka, laureaci ubiegłorocznego konkursu Nowa Tradycja, wyróżnieni "za szczerość, oryginalność i młodzieńczą energię". Jak twierdzą muzycy, album „ujarzmia całe zoo na wpół świadomych folkowych inspiracji”. W jaki sposób? O tym o godz. 9.25.
A sobotnie spotkanie rozpoczynamy od podróży w świat tańca indyjskiego i relacji z warsztatów, które prowadzili Siddarth Bhavsar, specjalizujący się w takich tańcach jak Garba, Raas czy Hudo, oraz Magdalena Niernsee, uznana instruktorka kathaku. Szczegóły o 7.50.
Tradycyjnie o 8.00 rekomendacje kulturalne przedstawi pianista Maciej Grzybowski,
następnie przenosimy się na Jamajkę. Pod koniec roku 2018 tamtejsza muzyczna tradycja reggae została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W styczniu odbył się tam najważniejszy jamajski festiwal reggae, Rebel Salut. Reportażu z tego wydarzenia słuchamy o 8.10.
Na Orawie rozstrzygają się natomiast 7. Posiady Teatralne. To konkurs adresowany do młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z Małopolski, prezentujących spektakle odwołujące się do tradycyjnej obrzędowości. Szczegóły wydarzenia o 8.35 przedstawia etnograf Benedykt Kafel.
W "Abecadle etnografa" o 8.50 słuchamy o etnograficznych znaczeniach kobiecości w kulturze ludowej, a w materiale reporterskim o 9.10 – o ogólnopolskim projekcie "Stuk stuk". Nawiązuje on do przesiedleń ludności w ramach Akcji "Wisła", zachęcających artystów z dzisiejszych pokoleń Polaków, Łemków i Ukraińców, aby wspólnie sięgać do korzeni poprzez kulturę, muzykę, teatr, taniec, film oraz literaturę.
O 9.40 zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Historia polskiego folku", który prezentuje Wojciech Ossowski.
Do tego nasze stałe propozycje: przegląd prasy i tygodników, wiadomości kulturalne, "Pięć minut nad Biblią", Folkowa Płyta Poranka, którą będzie album Gości Poranka, "Stypa komedianta".
|