Przypomnienie melodii z rodzinnych stron

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 10:00
Wywodzą się z gór i przywiązani są do rodzinnych tradycji - młodzi Łemkowie z Polski i ze Słowacji postanowili potwierdzić to współną płytą.
Audio
  • Grzegorz Suchanicz opowiada o powstaniu płyty "Śpiewy naszego rodu" (Poranek Dwójki)
Okładka płyty Śpiewy naszego rodu
Okładka płyty "Śpiewy naszego rodu"Foto: mat. pras./Pixabay.com

Album "Śpiewy naszego rodu" (po łemkowsku "Śpiwy naszoho rodu") ukazał się pod koniec 2018 roku. Prezentuje 15 łemkowskich utworów i jest efektem współpracy zaprzyjaźnionych młodych Łemków z Polski i ze Słowacji. Mieszkają w różnych miejscach, ale spotykali się na zabawach, festiwalach, na których śpiewali, grali i w pewnym momencie postanowili nagrać razem płytę z muzyką z rodzinnychy stron. 

Co stało się jej podstawą? To wyjaśnił inicjator płyty Grzegorz Suchanicz z Krakowa: - Głównym naszym założeniem było prezentowanie melodii i piosenek nieznanych. Uważamy, że największym jej sukcesem będzie, jeśli za pięć, dziesięć lat te utwory śpiewane będą na zabawach i weselach.

Artyści chcieli w ten sposób pokazać bogactwo swoich rodzin i rodzinnej kultury. Większość repertuaru płyty stanowią piosenki rekruckie.

- Bardzo nam się spodobały - opowiadał Suchanicz. - Głównym kryterium doboru było jednak to, czy piosenka ma ciekawy tekst i melodię. Niektóre łemkowskie pieśni są skarbnicą wiedzy nie tylko o dawnych czas i o tym, jak sią kiedyś żyło, ale także o tym, jak dzisiaj trzeba żyć. Gdy śpiewam tę muzykę, czuję, że to mój przekaz kulturowy i że mam obowiązek go podtrzymywać.

Grzegorz Suchanicz zdradził także, kim dla muzyków był etnograf Jarosław Polański i dlaczego zachęca do samodzielnych poszukiwań muzycznych śladami przodków.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Mariana Kril

Gość: Grzegorz Suchanicz (muzyk)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 8.10

at

Czytaj także

Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 12:00
Kolędy i pieśni na cześć Syna Bożego wybrzmiewają po raz kolejny, dwa tygodnie po katolickiej Wgilii Bożego Narodzenia. Teraz świąteczny nastrój zapanował także w domach prawosławnych.
rozwiń zwiń