Festiwal "Eufonie". Współczesne nurty i pielęgnacja przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 08:45
- W koncercie I, CULTURE Orchestra - ukryta jest misja Narodowego Centrum Kultury: chcemy reprezentować współczesne nurty, ale być zakorzenieni w przeszłości - podkreślał w Dwójce dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski. 
Audio
  • Prof. Rafał Wiśniewski o II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (Poranek Dwójki)

- I, CULTURE Orchestra to dobry przykład na to, że można wspólnie cieszyć się muzyką, można opowiadać poprzez nią o historii. Szczególnie, że dziś grane będą utwory Stanisława Moniuszki i Grażyny Bacewicz. To jest projekt porozumienia poprzez kulturę – mówił prof. Rafał Wiśniewski o koncercie I, CULTURE Orchestra. 

Słynna młodzieżowa orkiestra złożona z najzdolniejszych muzyków z naszego regionu (Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) wykona dziś na Festiwalu "Eufonie" m.in. Uwerturę fantastyczną "Bajka" Moniuszki. Orkiestrze, pod kierunkiem Marty Gardolińskiej, towarzyszyć będzie skrzypaczka Leticia Moreno.

Gość "Poranka Dwójki" oceniał także dotychczasowe wydarzenia festiwalowe ("David Krakauer, który otwierał festiwal, zrobił coś niesamowitego"), zdradził, z jakim wyjątkowym artystą będzie związana przyszłoroczna odsłona festiwalu, mówił również o edukacji muzycznej i popularyzowaniu wciąż nie dość znanych w Polsce rodzimych twórców.

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" trwa od 15 do 23 listopada br. Tegoroczny festiwal to blisko 640 artystów z 20 państw, 15 koncertów, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier. Partnerem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, patronem medialnym: Polskie Radio. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 7.40