Polskie Radio
Section05
Narodowe Centrum Kultury

TYLKO U NAS Córki katyńskie: maskowano zbrodnię, brak listy białoruskiej

Córka oficera z więzienia zachodniej Białorusi musiała przejść szlak armii Andersa, by w końcu wrócić do Polski. Jej rodzinę zesłano na Sybir, by nie przeżyli świadkowie zbrodni. Listy katyńskiej, na której zapewne figuruje ojciec, wywieziony z więzienia w Mińsku, Rosja do tej pory nie ujawnia. Inna córka ojca nigdy nie poznała. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska IPN

TYLKO U NAS "19 procent badanych nie poda sprawców zbrodni w Katyniu"

90 procent pytanych twierdzi, że wie o zbrodni katyńskiej. Bardzo duży odsetek jest w stanie wskazać, kto stoi za zbrodnią. To jednak w dużej mierze deklaracje – ostrzegał Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury podczas dyskusji na temat wiedzy o Katyniu. 81 procent wskazuje na Rosję jako sprawcę, ale 19 procent ciągle nie jest pewna odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska

Katyń. Premiera miniserialu „Sztafeta” zrealizowanego przez NCK

Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało nową odsłonę kampanii społecznej „Pamiętam. Katyń 1940” połączoną z premierą filmu „Sztafeta”. To wyprodukowany przez NCK pięcioodcinkowy miniserial o Zbrodni Katyńskiej. O kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska

Polskie zwyczaje świąteczne. Jakie mają dla nas znaczenie?

Obserwując zwyczaje świąteczne na całym świecie łatwo zauważyć, że do polskiej kultury należy największe bogactwo obrzędowości bożonarodzeniowej. O znaczeniu obrzędowości świąt, w cyklu "Bez pośpiechu", rozmawialiśmy z socjologiem kultury i dyrektorem Narodowego Centrum Kultury prof. Rafałem Wiśniewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Pospieszalski KULTURA Narodowe Centrum Kultury Boże Narodzenie tradycja Boże Narodzenie 2017

Seanse "za dyszkę"? Jesienią wybieramy się do kina

Statystyki mówią, że Polacy coraz chętniej chodzą do kina, a 2016 rok był pod tym względem rekordowy - sprzedały się aż 52 miliony biletów. - Coraz wyższy jest poziom polskich filmów, a to zasługa publiczności. Im więcej do kina chodzimy, tym więcej mamy dobrych produkcji - przekonuje Sylwia Burska, koordynatorka projektu "Kultura Dostępna w Kinach".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM film polski Kasia Dydo Katarzyna Dydo Narodowe Centrum Kultury