Polskie Radio
Section05
Narodowe Centrum Kultury

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Wyraz solidarności"

- Sfałszowane wybory na Białorusi uruchomiły niespotykany wcześniej pokojowy sprzeciw społeczeństwa białoruskiego, co spotkało się z represjami ze strony władz białoruskich. Wystawa nawiązuje do tego, co się stało, do bezprecedensowej mobilizacji Białorusinów - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Polskie Radio 24 Białoruś Narodowe Centrum Kultury KULTURA

"Baczyński bez filtra" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Krzysztof Kamil Baczyński zginął na Placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz "Parasola". Fundacja na Rzecz Wielkich Historii zorganizowała konkurs fotograficzny dla młodzieży "Baczyński bez filtra". Miała to być osobista interpretacja wybranego wiersza Kamila Baczyńskiego w artystycznej formie.  Napłynęło ponad 1100 zdjęć.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Krzysztof Kamil Baczyński wystawa Narodowe Centrum Kultury

PR24 "Celebrowanie poprzez sztukę". Rzecznik NCK o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę, nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie POLSKA II wojna światowa Warszawa HISTORIA KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury

"Wschód Kultury" - spotkajmy się w Białymstoku

"Wschód Kultury - Inny Wymiar" w Białymstoku (25-28 sierpnia) to ostatnia, po "Europejskim Stadionie Kultury" w Rzeszowie i "Innych Brzmieniach" w Lublinie odsłona cyklu festiwali, którego ideą jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miłość natura tradycja Rzeszów Lublin Wrocław książki Rok Romantyzmu Polskiego płyta

PR24 "Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa". Prof. Wiśniewski o płycie "Niezapominajki"

- Przy tworzeniu płyty "Niezapominajki" chcieliśmy przełożyć pomysł Marii Konopnickiej na piękną estetykę i zaprosiliśmy wybitnego kompozytora oraz cudowną wokalistkę, dzięki którym powstała urocza muzyka. Artyści zabierają nas w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA Maria Konopnicka Narodowe Centrum Kultury

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura tradycja Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin KULTURA MUZYKA

"Nie ma kultury bez muzyki". Przyznano nagrody laureatom konkursu "Do hymnu"

Szkoła Podstawowa imienia Świętego Jana Kantego i Świętego Jana Pawła II w Zręcinie na Podkarpaciu została laureatem IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do hymnu". W Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo MUZYKA hymn narodowy Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury

Kampania "Ojczysty – dodaj do ulubionych" nominowana do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

– Chcielibyśmy, żeby Polacy mówili pięknie po polsku, żeby mieli świadomość tego, że wpływają na polszczyznę – podkreśla Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury. Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych" została właśnie doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej i otrzymała nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w tegorocznej, XXII edycji programu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury język polski język ojczysty

Andrzej Strumiłło. Wystawa "Mandale" w Galerii Kordegarda

Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury od 9 czerwca do 3 lipca zaprasza na wystawę „Mandale” prezentującą prace zmarłego dwa lata temu Andrzeja Strumiłły - malarza, grafika, scenografa, ilustratora, rzeźbiarza, fotografa, poety, erudyty, myśliciela, animatora licznych przedsięwzięć kulturalnych – człowieka renesansu.    
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Andrzej Strumiłło Narodowe Centrum Kultury wystawa

"Bezkrwawa rewolucja". Dokument na 30-lecie internetu w Polsce

W tym roku mijają trzy dekady, odkąd Polska uzyskała dostęp do internetu. O tym okresie opowiada film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". – To jest bardzo poważna historia. Trzydzieści lat, dużo przygotowań, wielu rozmówców. Ciężko było to ubrać w jedną opowieść, bo film ma niecałą godzinę – mówi Łukasz Czajka, reżyser dokumentu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler internet technologie Narodowe Centrum Kultury FILM

"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Rzeszów Lublin Białystok wakacje Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta wiersze piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarz pisarze i poeci literatura MUZYKA KULTURA dzieci poezja proza