Polskie Radio
Section05
Narodowe Centrum Kultury

Dyrektor NCK: międzynarodowi partnerzy docenili naszą pracę

 - Nie przypisuję sobie tej nagrody, my ją otrzymaliśmy, ale ona jest dla instytucji kultury, które wspierają Festiwal EUFONIE.  To też hołd dla naszego wielkiego mistrza Krzysztofa Pendereckiego, który od początku nas dopingował, to ukłon w stronę artystów, solistów i wielkich orkiestr, docenienie łączenia różnych form muzycznych oraz słuchaczy - powiedział w Polskim Radiu 24 Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA Narodowe Centrum Kultury Eufonie

Magdalena Gross i Gela Seksztajn. Wybitna rzeźbiarka i utalentowana portrecistka

- Chciałam stworzyć sytuację z zoo: po środku sali pokazać zwierzęta z rzeźb Magdaleny Gross, którym z boku przyglądać się będą ludzie z portretów Geli Seksztajn. To miała być uchwycona chwila wypoczynku modeli z obrazów, malowanych przez Gelę w getcie - mówiła w Dwójce Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz o wystawie "Obecność" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi rzeźba Narodowe Centrum Kultury Dwójka Jakub Kukla wystawa

Akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi

W tym roku po raz kolejny odbyła się akcja "Światło dla Białorusi", która organizowana jest 25 marca, w Dniu Wolności będącym niezależnym białoruskim świętem. Polegała ona na oświetlaniu budynków w biało-czerwono-białe, białoruskie barwy. #LightforBelarus. Także nie pierwszy już raz miał miejsce koncert "Gramy dla Białorusi".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś światło Michał Montowski Joanna Ficińska Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Zamek Królewski Warszawa

"Światło dla Białorusi" i koncert. Dyrektor NCK: wszyscy możemy zamanifestować dziś naszą solidarność

- Po raz kolejny fasady budynków w Polsce rozbłysną na biało-czerwono-biało - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zapraszając na specjalny wieczorny koncert "Gramy dla Białorusi" i do przyłączenia się do akcji "Światło dla Białorusi". To wyraz wsparcia dla represjonowanych i walczących o wolność za naszą granicą.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Białoruś Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski

"Bądźmy solidarni z Białorusinami i Polakami na Białorusi"

- Każdego dnia otrzymujemy pakiet bardzo złych informacji o tym, co się dzieje na Białorusi. Naprawdę to są czarne dni w historii, a wiele osób w Europie do kwestii białoruskich przywiązuje małą wagę. Inaczej jest w Polsce - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje koncert "Gramy dla Białorusi 2021".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Białoruś Paweł Siwek Narodowe Centrum Kultury

#LightForBelarus - 25 marca pokażmy solidarność z Białorusią

25 marca białoruskie społeczeństwo, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, celebrują Dzień Wolności Białorusi. W geście solidarności z Białorusinami, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury po raz drugi inicjuje akcję "#LightForBelarus", która polega na iluminacji kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi siedzib instytucji oraz obiektów publicznych w całej Polsce, ale też prywatnych mieszkań.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Narodowe Centrum Kultury opozycja demokratyczna

Wystawa "Białoruś: Marsz Wolności". Zapis bohaterstwa

- Ekspozycja poświęcona jest wolności, białoruskiej opozycji, która od zeszłego roku zaczęła swoją manifestację wyrażania sprzeciwu. Wystawa przypomina trudne i dramatyczne wydarzenia, ale również tych, którzy są bezimiennymi bohaterami tych akcji - powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Wydarzenia fotografia zdjęcia wystawa Narodowe Centrum Kultury Białoruś Maja Kluczyńska społeczeństwo

"Szansa dla domów kultury w małych miejscowościach". O projekcie "Konwersja cyfrowa domów kultury"

Celem projektu jest przygotowanie placówek do przeniesienia działań do sieci. W jego założeniach przewidziano szkolenia dla pracowników oraz doposażenie placówek kultury w niezbędny sprzęt. W ramach programu wsparcie otrzyma 200 samorządowych instytucji kultury, zaś szkoleniami i doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych zostanie objętych 400 osób. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego cyfryzacja Rafał Wiśniewski Piotr Gliński Waldemar Buda Agnieszka Kunikowska Michał Montowski

Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. "Otwieramy instytucje na nowe działania"

- Ten program to pewnego rodzaju narzędziownik: dajemy wsparcie dla samorządów do realizacji inicjatyw kulturalnych i większego otwarcia na społeczność lokalną - mówił w Dwójce zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski o programie "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021".
Zobacz więcej na temat:  pandemia instytucje finansowe Dwójka samorząd pomoc Narodowe Centrum Kultury KULTURA