Jacek Hawryluk: urodziny Dwójki z nową muzyką

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 12:50
- Na naszych urodzinowych koncertach nie ma toastów, przemówień i wielkich gal. Spotykamy się, by słuchać fantastycznej muzyki: wraz z Państwem i naszymi przyjaciółmi muzykami, którzy goszczą na naszej antenie, a teraz mają okazję zagrać w Studiu Lutosławskiego - mówił wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia o koncertach, które odbędą się 29 lutego i 1 marca z okazji 83. urodzin Dwójki.
Audio
  • Jacek Hawryluk o koncertach urodzinowych Dwójki i 200. Płytowym Trybunale Dwójki (Poranek Dwójki)
Jacek Hawryluk
Jacek HawrylukFoto: Piotr Piorun/PR

masecki 1200.jpg
Wspólne urodziny Dwójki i Chopina

W sobotę 29 lutego o godz. 20.00 w Studiu im. W. Lutosławskiego oraz na antenie Dwójki zabrzmi utwór amerykańskiego kompozytora Mortona Feldmana "Fortepian i kwartet smyczkowy". Przy fortepianie Marcin Masecki, kwartet smyczkowy to Royal String Quartet (w prologu Marcin Masecki wykona ponadto kompozycje Eryka Satiego, nestora muzyki ambient). 

Natomiast w samym dniu 83. urodzin radiowej Dwójki, w niedzielę 1 marca o godz. 22.00, usłyszymy "Muzykę dla portów lotniczych" Briana Eno, którą wykona zespół pod kierunkiem Huberta Zemlera.

- Warto, by przy takiej okazji, jak nasze urodziny, spotkać się i posłuchać być może czegoś nowego, czegoś, czego Państwo jeszcze nie znają, my i muzycy również. Zarówno jedna, jak i druga kompozycja to trochę odległe światy, ale to, co je łączy, to rodzaj przeżywania, odpoczynku, relaksu, momentami niezwykle zajmującego - podkreślał Jacek Hawryluk.

W rozmowie nie zabrakło wspomnienia o dwóch ważnych innych rocznicach. - Nasze urodziny to także urodziny Fryderyka Chopina - mówił gość "Poranka Dwójki", przypominając o koncercie w Filharmonii Narodowej, transmitowanym w Dwójce, z okazji 210. rocznicy urodzin polskiego kompozytora.

Kolejną okazją do świętowania 1 marca jest 200. odsłona "Płytowego Trybunału Dwójki", popularnej audycji radiowej Dwójki prowadzonej właśnie przez Jacka Hawryluka. - Koncepcja została przejęta z audycji, która emitowana jest bodaj od końca lat 40. w radiu francuskim. Posiedzenie Trybunału obywa się tam regularnie: dziennikarze, krytycy, muzycy spotykają się, by oceniać różne wykonania, nie znając artystów, którzy grają - opowiadał Jacek Hawryluk o genezie i zasadach "Płytowego Trybunału".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jacek Hawryluk (wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak