Sen prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 13:35
Carl Gustav Jung w snach widział odpowiedź na przyczyny dysharmonii i emocjonalnego niepokoju, ale i twórcze rozwiązanie codziennych problemów. Bartosz Samitowski, gość sobotniego "Poranka Dwójki" opowiedział, co mogą one mówić o naszym życiu w trakcie pandemii koronawirusa.
Audio
  • Bartosz Samitowski o projekcie Rzeczpospolita Snów (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Katarzyną Kraczoń z Galerii STL o otwarciu instytucji kulturalnych (Poranek Dwójki)
  • Wywiad z fińskim muzykiem Pekko Kappim (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa Mariana Domańskiego z tkaczką Franciszką Rybkową (Poranek Dwójki)
  • Mariusz Pucia i nabożeństwach majowych (Poranek Dwójki)
Mężczyzna śpiący przy koszach z owocami.
Mężczyzna śpiący przy koszach z owocami.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Sny frasowały ludzi od wieków. Często upatruje się w nich odpowiedzi na nurtujące nas, a niekoniecznie uświadomione zagadnienia, sny świadczą też o jakości wypoczynku. Dzięki snom wreszcie ludzie mogą być według niego bardziej świadomi sami siebie. To, jak nasze sny zmieniają się w czasie izolacji, wziął na Bartosz Samitowski, psychoterapeuta i antropolog kultury, autor badania Rzeczpospolita Snów. 

- W tradycyjnej antropologii badało się różne praktyki związane z opowiadaniem snów albo z tym, jak różne kultury traktują sny, interpretują je. Do niedawna brakowało antropologicznych badań nad naszym własnym śnieniem - mówił Bartosz Samitowski w audycji, odpowiadając na pytanie o cel swoich badań. - W zetknięciu ze snami snujemy pewną opowieść, próbujemy wyłonić z nich sensy, opowieści, żeby lepiej zrozumieć rzeczywistość zewnętrzną i wewnętrzną. Ta ostatnia w sytuacjach takich jak izolacja czy kwarantanna, bardzie daje o sobie znać.

Ja powiedział badacz, w obecnej sytuacji codzienność, która jest dla człowieka podstawowym oparciem, teraz się zmienia, więc człowiek zwraca się ku sposobom, aby przetrwać. jednym z nim jest zwrócenie się ku swojemu wnętrzu. - Z badań wyłaniają się pewne obrazy i wątki: , co mnie zaskoczyło, prawie nikt nie śni o chorowaniu na koronawirusa, o byciu chorym. Bardzo dużo snów dotyczy zaś rzeczywistości, zwiększonej kontroli wdzierającej się w życie osobiste, autorytaryzmu, reżimu, więzienia. W snach pojawiają się osoby publiczne. Kolejna kategoria to wyprawa wewnętrzna, szukanie korzeni, własnych źródeł sił, sensu życia - mówił Bartosz Samitowski, podkreślając, że Rzeczpospolita Snów to badanie długofalowe, skupione nie tylko wokół życia w czasie pandemii. Do badań można dołączyć m.in. poprzez grupę "Rzeczpospolita Snów" na Facebooku.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

W audycji były także:

  • kolejne odcinki cyklów "Z archiwum Mariana Domańskiego", o 7.35, "Historii polskiego folku" o 7.50 czy "Cudowytwórców" o 8.50,
  • rozmowa z Katarzyną Kraczoń z Galerii Sztuki Ludowej STL o sytuacji skansenów i instytucji związanych z kulturą ludową, które są na nowo otwarte dzięki rozluźnieniu obostrzeń epidemicznych,
  • rozmowa Mateusza Dobrowolskiego z fińskim muzykiem Pekko Kappim o 8.10, 
  • przypomnienie, czym są nabożeństwa majowe, co przybliżał Mariusz Pucia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Bartosz Samitowski (psychoterapeuta, antropolog, autor projektu Rzeczpospolita Snów), Katarzyna Kraczoń (Galeria STL)

Data emisji: 9.05.2020

Godzina emisji: 7.00

at