Festiwal Nowe Epifanie. "Ważna jest konfrontacja z widzem"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:09
- My, jako festiwal, który mocno odwołuje się do tradycji, nie potrafiliśmy wyobrazić sobie, aby przenieść wydarzenia do internetu. Wierzymy, że spotkanie twarzą w twarz artysty z widzem jest niezbędne - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski.
Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie
Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe EpifanieFoto: PR2

Posłuchaj
11:06 _PR2_AAC 2020_07_02-08-31-41.mp3 Paweł Dobrowolski i Karolina Szczypek o Festiwalu Nowe Epifanie (Poranek Dwójki)

Przerwany z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie po czterech miesiącach powraca. Jak podkreślił dyrektor festiwalu, kolejna odsłona zostanie zaprezentowana przed wakacjami, przede wszystkim z myślą o artystach, którzy jeszcze przed wybuchem pandemii byli gotowi na spotkanie z widzami.

- Artyści byli w pełnej gotowości na tydzień przed premierą, w marcu, dlatego towarzyszą nam mieszane uczucia. Z jednej strony obawiamy się, na ile widownia dopisze, na ile będą to warunki sprzyjające do przeżywania sztuki, a z drugiej strony cieszymy się, że artyści będą mogli podzielić się tym, nad czym pracowali przez kilka miesięcy. Te dwie premiery, które zaprezentujemy w najbliższy weekend w Teatrze Studio, to spektakle stworzone na zamówienie festiwalu. Są to "Wzór na pole trójkąta" Jana Hussakowskiego i "Zwiastowanie" Karoliny Szczypek - opowiadał gość audycji.

Paweł Dobrowolski zapewnia, że wszystkie wydarzenia odbywać się będą w odpowiednich warunkach sanitarnych, określonych dla tego rodzaju wydarzeń przez Ministerstwo Zdrowia. - Pokazy musimy zorganizować tak, żeby było jak najmniej kontaktu dotykowego. W kontekście tegorocznego hasła "Nie dotykaj mnie", czyli słów Jezusa skierowanych do Marii Magdaleny, wywołuje to uśmiech na naszej twarzy. Ale chcemy, aby widzowie czuli się bezpieczni i bez narażania zdrowia mogli uczestniczyć w pokazach.

W audycji rozmawialiśmy również z reżyserką spektaklu "Zwiastowanie" Karoliną Szczypek, która mówiła m.in. o tym, jak w czasie epidemii zmienił się kształt spektaklu, a także o roli twórcy filmów dokumentalnych Marcina Koszałki w powstawaniu sztuki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie), Karolina Szczypek (reżyserka)

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 8.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak