Osiemnasta w dziejach świata

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 14:32
Obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Audio

15 sierpnia będziemy obchodzić 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej, jedną z najważniejszych wiktorii w dziejach nie tylko naszego kraju (zwana jest "osiemnastą przełomową bitwą w historii świata"). 

O znaczeniu tej bitwy oraz o wydarzeniach związanych z jej 90. rocznicą przygotowanych przez Muzeum Historii Polski Marcin Pesta rozmawiał z panem Robertem Kostro, dyrektorem warszawskiej placówki.

Wystawy, rekonstrukcje i gry historyczne oraz promocje książek, to niektóre z imprez, jakimi stolica uczci 90. rocznicę  tego wydarzenia. Natomiast w Ossowie zaplanowano m.in. mszę św. i uliczny półmaraton. W Pułtusku zorganizowane zostaną uroczystości przed mogiłą żołnierzy poległych w 1920 roku, msza św. oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na ten dzień zaplanowano również otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich, "Wojna światów 1920", przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, będzie eksponowana na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawi a ona konflikt polsko-bolszewicki w wymiarze uniwersalnym (konflikt kultur), ideologicznym (walka z bolszewizmem) i politycznym (wojna o niepodległą Polskę).

Drugą ekspozycję pt. "Osiemnasta", przygotowaną przez Muzeum Historii Polski, będzie można zobaczyć na placu przed Pałacem Kultury. Znajdą się na niej rzeźby, obrazy, instalacje, performance wideo, plakaty i fotografie odnoszące się do tematyki bitwy warszawskiej. Ciekawymi inicjatywami Muzeum jest również portal informacyjny www.dzieje.pl czy też wydanie wspomnień fińskiego uczestnika cudu nad Wisłą.