Jan Tomasz Adamus: w tym roku Festiwal Bachowski mocno się rozrósł

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:30
- W marcu wszyscy rzucili się do działań internetowych, więc my też przeformatowaliśmy wszystko w tym kierunku. Jednak wychodzi na to, że sporą publiczność będziemy mogli wpuścić do Kościoła Pokoju w Świdnicy, a to olbrzymia drewniana świątynia, która zmieści kilka tysięcy osób - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny świdnickiego festiwalu.
Jan Tomasz Adamus
Jan Tomasz AdamusFoto: PAP/Igor Zehl

bach_2020_poziom.jpg
XXI Festiwal Bachowski w Świdnicy

Posłuchaj
08:11 _PR2_AAC 2020_07_22-08-37-45.mp3 Jan Tomasz Adamus o XXI Festiwalu Bachowskim w Świdnicy (Poranek Dwójki)

Tegoroczna, już XXI edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, odbędzie się w dniach 24 lipca - 16 sierpnia. W tym roku jej formuła została poszerzona również o koncerty w regionie, trwające aż do 30 sierpnia. - Paradoksalnie, właśnie z powodu wirusa, przeformatowanie festiwalu spowodowało, że rozrósł się na cztery pełne weekendy z dodatkowymi wrażeniami w ciągu tygodnia. Do tego doszły dwa weekendy w regionie - podkreślił Jan Tomasz Adamus, dodając, że wydarzenie w ciągu wielu lat znacznie się rozwinęło. - Festiwal pączkuje i pojawiło się wiele miejsc, które chcą współpracować, w związku z tym mamy piąty weekend w postaci tzw. Dróg do Bacha w okolicach Świdnicy, a także Strzegom A Capella, czyli koncerty chóralne w oszałamiającej Bazylice w Strzegomiu.

W tym roku świdnicki festiwal proponuje powrót do fundamentów — w programie, jak u jego zarania, dominować będzie muzyka Jana Sebastiana Bacha, wykonywana w wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju. - Wirusowy czas przyspieszył nasz powrót do Bacha, bo jest on kompozytorem, który dobrze się nadaje do takich intymnych sytuacji. Kiedy siedzieliśmy zamknięci w domach, to właściwie każdy był w jakiś sposób sam. A muzyka Bacha jest muzyką samotności, jego wyrafinowane dzieła klawesynowe są najlepsze do obcowania z nimi w pojedynkę. Uznaliśmy, że skupienie na tych najbardziej intymnych utworach ma sens, dlatego zaprezentujemy dużą liczbę fundamentalnych dzieł Bacha, jak chociażby Das Wohltemperierte Klavier - zapowiadał dyrektor Festiwalu Bachowskiego.

Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest Przegląd czasów przyszłych i warunkowych, co powinniśmy rozumieć, jako "ciągłą konieczność inwestowania". Jak podkreślił gość audycji, każdego dnia potrzebna jest inwestycja w społeczeństwo. - Organizowanie Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy i w regionie jest metodą na odbudowę infrastruktury społecznej, na nadanie tej okolicy jakiejś treści. Jestem zwolennikiem decentralizacji kultury i to, o czym dzisiaj musimy pamiętać, to zrównoważony rozwój. To nie powinno być puste słowo, tylko mechanizm, który musi towarzyszyć naszym działaniom.

Patronem medialnym XXI Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy)

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 8.30