Fuzja z tradycją na 10-lecie Warszawskiego Combo Tanecznego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:14
Muzycy wystąpili razem z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego po raz pierwszy równo rok temu, także na uroczystym i zwyczajowym koncercie Warszawskiego Combo Tanecznego 1 sierpnia. Szybko jednak ewentualne niepewności zastąpiły prawdziwa przyjaźń i szczery podziw, z jakim na muzykę pana Zdzisława patrzy ekipa WCT. Efektem wymiernym jest nagrana właśnie płyta. 
Audio
  • Jubileusz X-lecia Warszawskiego Comba Tanecznego z udziałem Kapeli Zdzisława Kwapińskiego (Poranek Dwójki)
Warszawskie Combo Taneczne, pod dyrekcją Jana Młynarskiego, gra przede wszystkim podwórkowe wersje piosenek starej Warszawy.
Warszawskie Combo Taneczne, pod dyrekcją Jana Młynarskiego, gra przede wszystkim "podwórkowe" wersje piosenek starej Warszawy. Foto: materiały promocyjne/Justyna Jaworska

W audycji sprawdziliśmy także, jak zrodziła się przyjaźń muzyków Warszawskiego Combo Tanecznego i znanego ludowego muzyka Zdzisława Kwapińskiego. Właśnie nagrali płytę, na której łączą folklor miejski, a uroczystego charakteru temu projektowi dodaje fakt, że WCT właśnie obchodzi dziesięciolecie istnienia, a rocznicę powstania zawsze świętuje 1 sierpnia z okazji wybuchu powstania warszawskiego.

Jan Emil Młynarski (Jazz Band Młynarski-Masecki, Warszawskie Combo Taneczne) poznał Zdzisława Kwapińskiego dzięki projektowi "Szlakiem Kolberga". - Idea polega na tym, że spotykają się muzyk z miasta i muzyk ze wsi, uczą się od siebie nawzajem i coś z tego na koniec wychodzi. Zdzichu jest Sabałą swojego regionu, to człowiek z wielkim doświadczeniem, bardzo muzykalny i kochający kulturę miejsca, z którego pochodzi - mówił muzyk. 

- Dla nas to było trochę męczące - przyznał Zdzisław Kwapiński - bo wiedziałem, ile nam brakuje w porównaniu z muzykami zawodowymi. Ale my się cieszyliśmy, że z nimi obcujemy, i oni chyba też się ciszą, że z ludowymi muzykantami mają kontakt. 

- To opowieść o świecie, którego już nie ma, świecie melodii wspólnych dla miasta i wsi - mówił Młynarski, którego zafascynował wyjątkowy styl grania melodii miejskich przez muzyków nieprofesjonalnych, wiejskich. - Chciałem pokazać wspólny świat, który jeszcze jest w głowach tych, którzy żyją, ale niedługo już odejdą - mówił o inspiracji do nagrania płyty łączącej folklor wsi i miasta. Muzycy razem grają także podczas kolejnego uroczystego koncertu 1 sierpnia, będącego także jubileuszem dziesięciolecia WCT.

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 1.08.2020

Godzina misji: 9.20

Wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak