Katarzyna Dędek: ci ludzie pokazują, że na świat można patrzeć inaczej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 07:00
Reportażystka i publicystka razem z mężem, uznanym fotografem Jacentym Dędkiem, na podstawie kilkuletniego projektu stworzyli poruszające portrety mieszkańców prowincji.
Audio
  • Reportażystka Katarzyna Dędęk w gronie RCKL-owych felietonistów (Poranek Dwójki)
Zdjęcie z albumu Portret prowincji Katarzyny i Jacentego Dędków.
Zdjęcie z albumu "Portret prowincji" Katarzyny i Jacentego Dędków.Foto: Jacenty Dędek

Katarzyna Dędek właśnie dołączyła do grona RCKL-owych felietonistów. Poprzez swój pierwszy tekst zabrała nas w samo serce tego, czemu razem z mężem Jacentym Dędkiem poświęciła kilka lat - doświadczeniom mieszkańców prowincji.

- Najczęściej rządzi tym przypadek. To oni zwykle wychodzą z taką inicjatywą - mówiła autorka, opowiadając o okolicznościach spotkań ze swoimi bohaterami. - Starsi ludzie z mniejszych ośrodków mają chyba trochę więcej czasu, może większą potrzebę opowiadania i dystans do życia. Cenią sobie chwilkę z kimś spędzoną. W większości bohaterzy się sami znajdują, często się interesują tym, co my robimy. Przypadkowi ludzie okazują się wspaniałymi rozmówcami. Ludzie tam nie mają takiej wrogości do obcych, ale raczej uważność na człowieka. Kontakt ludzki jeszcze tam przetrwał i to jest niesamowite - przyznaje.


Фото из альбома Portretprowincji.pl Portretprowincji.pl, fot. Jacenty Dędek

Zdjęcia oraz spisane historie Dędkowie zamieścili w albumie "portretprowincji.pl". To przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej, do którego prace trwały ponad sześć lat. Objęły wszystkie województwa, w tym 421 miejscowości. Poruszali tematy społeczne, badali relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, doświadczenia konkretnych bohaterów. "To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach" - mówią.

W audycji Katarzyna Dędek, która na stronie Radiowego Centrum Kultury Ludowej zadebiutowała pierwszym reportażem, opisywać nam będzie świat, który dla niej samej stał się wielkim odkryciem i wielką inspiracją. - Małomiasteczkowa Polska zupełnie nas wciągnęła. Stała się odtrutką na naszą codzienność, pogubienie. W swoich opowieściach ludzie mówią o poświęceniu, pracy, wartościach, które zupełnie zapomnieliśmy, które są niemodne, niepopularne. Ci ludzi pokazują, że na świat można patrzeć inaczej, a my chcemy to pokazać też innym - mówiła w imieniu swoim i Jacentego Dędka.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 5.09.2020

Godzina emisji: 9.10

at