Jan Jakub Bokun: kontakt z publicznością Festiwalu Clarimania nas inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:00
- Publiczność dodaje nam skrzydeł. Słuchacze przyjeżdżają do Wrocławia nie tylko na koncerty festiwalowe. Ważnym aspektem są też lekcje mistrzowskie, które od 2002 roku cieszą się wielkim powodzeniem - mówił w Dwójce Jan Jakub Bokun, klarnecista, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Jan Jakub Bokun 1200.jpg
Muzyczny świat Jana Jakuba Bokuna

Posłuchaj
14:13 _PR2_AAC 2020_10_20-09-31-48.mp3 Jan Jakub Bokun o Festiwalu Clarimania (Poranek Dwójki)

Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy Clarimania to największy polski festiwal poświęcony instrumentom dętym drewnianym. Podczas tego wydarzenia prezentowany jest "żelazny" repertuar koncertujących klarnecistów, jak i dzieła zupełnie nieznane, których polskie premiery mają często miejsce na festiwalu. Na scenie Clarimanii gościło również wielu znakomitych muzyków, m.in. Guy Dangain, Paul Meyer, Alessandro Carbonare, Florent Héau, Shirley Brill czy Pierre Génisson. Pomimo pandemii, i w tym roku nie zabraknie wybitnych artystów.

- Program jest pełen napięć i kontrastów, co jest spowodowane niespokojnym duchem czasów, w których żyjemy. Program Mozartowski zagra Lotz Bassethorn Trio z Czech i Słowacji. Zderzymy ten program z muzyką na klarnet i elektronikę Nuno Pinto – znakomitego portugalskiego klarnecisty, który ma na swoim koncie wiele prawykonań i nagrań muzyki na klarnet z elektroniką. Zabrzmi też rodzimy repertuar klarnetowy w wykonaniu Barbary Borowicz i Grzegorza Wieczorka, a Gabor Varga, wspaniały klarnecista węgierski, wykona Sonatę klarnetową Mieczysława Wajnberga - zapowiadał Jan Jakub Bokun.

Czytaj też:

Dyrektor artystyczny festiwalu zaznaczył, że szykuje się również coś nietypowego. - Zawsze na Clarimanii proponujemy coś szalonego i tym razem będzie to benefis Mirosława Pokrzywińskiego, który po 45 latach pracy pożegnał się z orkiestrą Filharmonii Narodowej. To świetna okazja do wspomnień, refleksji i wskazówek, które dla młodych klarnecistów, planujących swoją muzyczną przyszłość, mogą być bezcenne - mówił Jan Jakub Bokun. Dodał też, że istotnym aspektem Clarimanii jest koncert "Trampolina Młodych", a także lekcje mistrzowskie. - Kontakt z mistrzem jest bardzo inspirujący i daje wiele do myślenia młodym muzykom. Oni przyjeżdżają na te lekcje trochę tak, jak przyjeżdża się do uzdrowiciela albo zielarza - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Jakub Bokun (klarnecista, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Bokun/Kościuszko Duo. Z zamiłowania do kameralistyki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 19:30
Klarnet: Jan Jakub Bokun, gitara: Jakub Kościuszko. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" usłyszeliśmy autorów wydanej w ubiegłym roku płyty "À la carte 2". Zagrali muzykę francuską, utwory specjalnie dla nich napisane, klezmer fusion, world jazz, a także valses musettes.
rozwiń zwiń