Święci w tradycji polskiej - wirtualny przewodnik po ludowej hagiografii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 05:30
Która święta przeżyła spacer po tłuczonym szkle i gotowanie w kotle z wrzącym olejem? Do kogo warto zwrócić się o opiekę nad zwierzętami domowymi? Wreszcie, który z męczenników prowadził dowcipny dialog ze swoim oprawcą będąc przypiekanym na ruszcie? Między innymi tych informacji dowiemy się, prześledziwszy projekt "Święci w tradycji polskiej" etnomuzykolożki Igi Fedak. 
Audio
  • Iga Fedak opowiada o świętych w kulturze polskiej (Poranek Dwójki)
święta Rozalia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu
święta Rozalia, Muzeum Etnograficzne w ToruniuFoto: fot. Iga Fedak

W wyborze poszczególnych świętych do projektu, Iga Fedak kierowała się przede wszystkim pieśniami o nich – chodziło o to, by były piękne. Repertuar pochodzi m.in. z archiwum Muzyka Źródeł Polskiego Radia, także ze „Śpiewnika kościelnego” ks. Michała Marcina Mioduszewskiego, który co prawda nie uwzględniał regionalnych wariantów pieśni, jednak wynagradzają to niezwykłej urody melodie i teksty.

Poza pieśniami, na stronie poświęconej projektowi znajdziemy także ludowe wizerunki świętych, pochodzące z polskich muzeów etnograficznych i badań terenowych Igi Fedak. Są to m.in. obrazy malowane na szkle, drzeworyty czy rzeźby. Przeczytamy także krótką charakterystykę każdej z dziewięciu wybranych do projektu postaci.

Szczególne miejsce w sercu etnolożki pochodzącej ze Śląska zajmuje oczywiście święta Barbara, patronka górników. W trudnych czasach pandemii nie mogło zabraknąć strzegących przed zarazą śś. Rozalii i Rocha. Co do samego św. Rocha, niegdyś jego kult był bardzo żywy, jako że opiekę roztaczał również nad bydłem i zwierzętami domowymi. Ponadto możemy posłuchać pieśni i poczytać m.in. o św. Antonim, św. Dorocie czy św. Wawrzyńcu. Chcących zapoznać się ze obrazem świętych w polskiej tradycji zapraszamy na stronę internetową poświęconą projektowi.

Posłuchaj pieśni o św. Rozalii w wykonaniu Igi Fedak:

źródło: Kapela Fedaków/Youtube

Twórczyni chciałaby kontynuować projekt, jak sama mówi, te dziewięć sylwetek jest kroplą w morzu. Trzymamy kciuki!

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 31.10.2020

Godzina emisji: 8.35