Polskie Radio
Section05
pieśń

Kacper Nowak: podchodziliśmy do tej współpracy bez żadnych oczekiwań

- Zapoznała nas moja belgijska menadżerka. Dobrze się nam grało, czerpaliśmy z siebie nawzajem inspirację, więc zdecydowaliśmy, że nasze wspólne projekty potrwają dłużej. Pojawiła się też idea płyty, którą chcemy w tym roku wydać - mówił w Dwójce wiolonczelista Kacper Nowak, który wystąpi razem z pianistą Łukaszem Krupińskim na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Dwójka MUZYKA fortepian wiolonczela

Ewa Siemdaj: polscy kompozytorzy romantyczni ulegali pieśniowej modzie

- Serdecznie wszystkich zapraszam, bo wydaje się, że siedem koncertów, które odbędą się w ramach festiwalu, mogą stanowić bardzo interesujące spotkanie z pieśniami, ale również z wpływem pieśni na utwory instrumentalne - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, kierownik programowa nadchodzącego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Dwójka Łazienki Królewskie Paweł Siwek pieśń romantyzm

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 192 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne pr poleca

Matthias Goerne: niektóre inscenizacje oderwane są od rzeczywistości

- Bardzo często zdarzają się rozpaczliwe próby, żeby któreś dzieło za wszelką cenę uwspółcześnić, efekty nieraz są żenujące. Mimo to uważam, że jeszcze gorsze jest wstawianie takiej muzyki w ramy przestarzałych konwencji teatru muzycznego - mówił niemiecki baryton Matthias Goerne, który przyjechał do Polski na koncert w Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  pieśń śpiew Jakub Kukla Dwójka opera

Prezes Polskiego Radia o Nagrodach Mediów Publicznych

- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
Zobacz więcej na temat:  płyta pieśń Stanisław Moniuszko media publiczne Łukasz Borowicz Renata Przemyk Marcin Pospieszalski Kraków Krzysztof Czabański telewizja telewizja publiczna TVP Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych

Recital Andrzeja Filończyka i Michała Biela [ZOBACZ WIDEO]

W kilka miesięcy po zakończeniu 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki przypominamy sylwetki dwóch laureatów konkursu z 2016 roku - barytona Andrzeja Filończyka, zdobywcy I nagrody, oraz Michała Biela - laureata nagrody dla wyróżniającego się młodego pianisty. Obaj artyści święcą dziś triumfy na najważniejszych scenach świata. Trwa transmisja koncertu, zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  koncert pieśń Teatr Wielki - Opera Narodowa Andrzej Filończyk

Anna Radziejewska: traktuję mój głos jako instrument grający różną muzykę

- Chcemy popularyzować trochę mniej znaną muzykę, która jest znakomita i nierzadko bywa niedoceniana. Coraz częściej odkrywamy kobiety jako wspaniałe twórczynie i kompozytorki, faktycznie tegoroczny festiwal jest przepełniony kobiecością - mówiła w Dwójce Anna Radziejewska, mezzosopranistka, dyrektor programowy festiwalu Dramma per Musica.
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna śpiew pieśń Dwójka Magdalena Łoś

Śpiewnik Niepodległości. Portal udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej

Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.
Zobacz więcej na temat:  pieśń patriotyzm Święto Niepodległości multimedia historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych