Polskie Radio
Section05
pieśń

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

DCz #619. Prof. Ewa Łętowska: z pieśniami Schuberta spotkamy się raz jeszcze

- Pierwszą audycję zaczęliśmy od "Małgorzaty przy kołowrotku". To również pieśń Schuberta do tekstu Goethego, a tym razem także chciałam rozpocząć od nagrań klasycznych. Dziś zaczynamy od "Erlköniga" Aleksandra Kipnisa, którego powinniśmy mieć we wdzięcznej pamięci w Polsce - mówiła w "Dużej czarnej" prof. Ewa Łętowska. Zapowiedziała także trzecie spotkanie w cyklu audycji poświęconych pieśniom austriackiego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Franz Schubert Ewa Łętowska Dwójka Przemysław Psikuta pieśń

Bard na wojnie. Taras Kompaniczenko walczy śpiewem i bandurą

- Wyjeżdżam na pozycje innych jednostek sił zbrojnych Ukrainy, oni piszą listy do mojego dowódcy i jadę z koncertem, żeby podtrzymywać ducha - mówił w Dwójce ukraiński bard Taras Kompaniczenko, który walczy na pierwszej linii frontu: słowami i dźwiękami bandury. Tradycyjnymi pieśniami przypomina ukraińskim żołnierzom, skąd przyszli i o co walczą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Kongres PWP 2022 Dwójka Jakub Kukla wojna 2022 wojna na Ukrainie pieśń Ukraina tożsamość wojsko KULTURA

"Siedem wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)" Albana Berga przed Trybunałem

Alban Berg głównym przedstawicielem tzw. II szkoły wiedeńskiej w muzyce i jednym z najciekawszych kompozytorów swoich czasów. Podczas spotkania w Dwójce jury w składzie: Anna Radziejewska, Ewa Szczecińska i Andrzej Sułek wysłuchało sześciu wykonań "Siedmiu wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)"... i wybirało najlepsze. 
Zobacz więcej na temat:  kompozytor pieśń muzyka klasyczna Dwójka Jacek Hawryluk

Koncert arii i pieśni Moniuszki. Olga Pasiecznik: to polski Schubert

- Moniuszko dla mnie jest najwybitniejszym przedstawicielem polskiej liryki wokalnej. Spokojnie powinniśmy go nazywać polskim Schubertem - mówiła w Dwójce śpiewaczka Olga Pasiecznik, która 5 maja wraz z Moniką Ledzion-Porczyńską i Wojtkiem Gierlachem wystąpi podczas urodzinowego koncertu "Pieśni i arie Stanisława Moniuszki". Śpiewakom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Dwójka koncert Paweł Siwek Olga Pasiecznik pieśń aria śpiew opera

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 191 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew koncert Ukraina pieśń Dwójka Monika Pilch wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina KULTURA

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko płyta Dwójka Jakub Kukla album pieśń muzyka klasyczna śpiew KULTURA

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie śpiew pieśń tradycja Magdalena Tejchma Kuba Borysiak