Pająki i ozdoby ze słomy - warsztaty Olgi Budzan

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:00
„Zanim ubrało się choinkę, trzeba było nie tylko zrobić nowe ozdoby, ale i przejrzeć stare, ewentualnie je ponaprawiać. Był to jeden z elementów przygotowań do Świąt” – mówiła Olga Budzan. Wrocławska artystka-plastyk, przygotowała rodzinne warsztaty plastyczne z robienia tradycyjnych zabawek i ozdób świątecznych ze słomy. Odbędą się online, jest szansa dołączyć z każdego zakątka Internetu!
Audio
  • Olga Budzan o warsztatach "Pająki i zabawki ze słomy" (Dwójka/Poranek Dwójki)
pająki ze słomy na jarmarku
pająki ze słomy na jarmarkuFoto: Shutterstock/dies irae

Na jednym ze zdjęć Olgi Budzan widać pająka zrobionego nie z bibuły i słomy, a z plastyku. Artystka zastanawiała się na ile tradycyjne są proponowane przez nią pająki i zabawki. Czy to już współczesna inspiracja kulturą ludową, czy adaptacja tejże do współczesnych warunków? Czy w dzisiejszym świecie mamy jeszcze szansę na ścisłe trzymanie się zasad plastyki obrzędowej sprzed przeszło stu lat?

- Chyba duch tej tradycji jest tu najważniejszy. Korzystanie z tego, co mamy pod ręką - konstatował Piotr Kędziorek.

Zajęcia będą trwały raptem godzinę. Ale Olga Budzan wierzy, że będą jedynie przyczynkiem do rozwijania twórczej pasji małych i dużych plastyków.

- Jeśli pojedziemy na Litwę, Łotwę czy do Estonii, zobaczymy pająki wszędzie! Są trochę surowsze od naszych. Ale Litwini, Łotysze, Estończycy są dumni ze swoich pająków. I byłoby wspaniale, jakby Polacy tez byli – marzyła artystka.

Przypominamy, że warsztaty Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbywają się online, na platformie zoom, zatem szansę na skorzystanie z nich mają nie tylko mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska! Wystarczy wejść na stronę mnwr.pl i wypełnić kartę zgłoszeniową.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Olga Budzan

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 8.25