REKLAMA

"Silently". Michał Sławecki śpiewa Jamesa Joyce'a

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:00
- Wyszedłem ze swojej strefy komfortu, z operowego świata wszedłem do takiego świata muzyki, który jest dla mnie nieodkryty, ale dzięki spotkaniu z taką muzyką odkryłem w sobie nowe pokłady wrażliwości - mówił w "Poranku Dwójki" kontratenor Michał Sławecki.
Michał Sławecki
Michał SławeckiFoto: Olivia Kozłowska

"Silently" i zapowiedź płyty

Michał Sławecki i kompozytor Marcin Nierubiec sięgnęli do poezji Jamesa Joyce'a - do tego samego tomiku, co Karol Szymanowski, komponując w 1926 roku "7 pieśni do słów Jamesa Joyce'a". Tak powstał utwór "Silently". 

- Jest on zapowiedzią płyty, która ukaże się jesienią. Będzie to 10 pieśni do słów Jamesa Joyce'a - zapowiedział Michał Sławecki.

Bloom's Day, czyli święto "Ulissesa"

Utwór powstał z okazji 100-lecia wydania powieści "Ulisses", a 16 czerwca promował obchody Bloom's Day, dnia poświęconego twórczości Jamesa Joyce'a. Pieśń powstała we współpracy z ambasadą Irlandii, a na oficjalnej stronie irlandzkiego MSZ i na stronach ambasad tego kraju zamieszczono teledysk.

- Hasło klucz dla tego utworu to tęsknota, i z takim przesłaniem chciałbym Państwa pozostawić. A jaka tęsknota będzie to dla Państwa - czy za czymś dobrym, czy smutnym - chciałbym, żeby każdy odszukał coś dla siebie - przekonywał Michał Sławecki.

Śpiewak przyznał, że udział w projekcie był dla niego niezwykłą przygodą. - Jestem bardzo szczęśliwy, że Marcin Nierubiec zaprosił mnie do współpracy, bo dzięki temu sprawdziłem siebie i zobaczyłem, ile jeszcze nowego mogę dowiedzieć się o sobie, o muzyce, ile mogę przechwycić do swojego świata operowego, który oczywiście jest moim domem.

Posłuchaj
14:07 2022_07_05 09_38_51_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Silently". Michał Sławecki śpiewa Jamesa Joyce'a (Poranek Dwójki)

Śpiewający James Joyce

Sam James Joyce, który przeszedł do historii jako jeden z najsłynniejszych irlandzkich pisarzy, śpiewał i miał piękną barwę głosu.

Na jednym z konkursów muzycznych Feis Ceoil w Dublinie w 1904 roku zajął trzecie miejsce, a kompozytor Luigi Denza zachęcał go do kontynuowania kariery wokalnej. Na szczęście dla literatury stało się inaczej.

Podczas audycji wspólnie słuchaliśmy utworu "Silently".

Zobacz teledysk do utworu "Silently":

[źródło: Michał Sławecki/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Sławecki (śpiewak, kontratenor)

Data emisji: 5.07.2022

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

Maciej Nowak: biograf ma na celu zrozumieć tego, o którym pisze

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 11:12
- Najciekawsze książki z zakresu biografii i ich opracowań pochodzą z kręgu anglosaskiego. Myślę, że tam panuje większe zrozumienie i uznanie dla gatunku, jakim jest biografia i biografistyka - mówił w "Literackich witaminach" Maciej Nowak.
rozwiń zwiń