Gombrowicz - od wyobcowanego dziecka do artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:00
Gościem "Strefy literatury" była Klementyna Suchanow, autorka wydanej właśnie dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz". 
Audio
  • Klementyna Suchanow o biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz" (Strefa literatury/Dwójka)
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki Gombrowicz. Ja, Geniusz
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki "Gombrowicz. Ja, Geniusz"Foto: materiały promocyjne

Klementyna Suchanow opowiedziała w audycji Dwójki o tym, jak "Itek" - bo tak nazywano w domu Witolda - stopniowo przeobrażał się z niepewnego siebie, czującego swoją inność oraz osobność dziecka i młodzieńca w świadomego siebie i swoich możliwości artystę. 

Biografka pisarza przez wiele lat zbierała materiały do tej książki, rozmawiała z ludźmi go znającymi, podróżowała jego śladami. W audycji posłuchamy jej relacji o przełomowych momentach w życiu Gombrowicza - postanowieniu wyjazdu do Argentyny - tuż przed wybuchem wojny i potem, po dwudziestu czterech latach spędzonych w Ameryce Południowej decyzji o powrocie na Stary Kontynent.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 8.10.2017

Godzina emisji: 20.00

mkol/bch


Czytaj także

Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
O tym, jakie projekty nowych światów, ocalenia lub utraty człowieczeństwa można znaleźć w książkach science fiction, rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie te czasy". Nieznane utwory Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o niedawno opublikowanej książce zawierającej poetyckie i prozatorskie utwory poety, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna Faulknera z mitem amerykańskiego południa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:01
- Pisał wbrew mitotwórczym wyobrażeniom południa, wbrew arystokratycznej utopii pielęgnującej podziały rasowe i społeczne. Rozprawiał się z mitem, który mamy choćby w "Przeminęło z wiatrem" – mówił prof. Marek Paryż w przeddzień 120. rocznicy urodzin Williama Faulknera.
rozwiń zwiń