Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:00
– Wyspiański tworzył i żył pod nieustanną presją uciekającego czasu. Jak nikt inny odczuwał to, że czas dramatycznie się kurczy – mówiła Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
Audio
  • Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią. Z Moniką Śliwińską rozmawia Dorota Gacek (PR, 30.08.2017)
Grafika według autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Grafika według autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: polona.pl/domena publiczna

wyspianski dopoki starczy zycia mastalerz andrzej_009814.jpg
"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

W jednym z listów Stanisław Wyspiański napisał: "Powinienem być ten, co może sprowadzić powódź i powódź wstrzymać, zesłać ogień i ognie tłumić, zabijać piorunem i korzyć piorunem w dłoni. Inaczej szkoda czasu." Portret autora "Wesela" - artysty niepokornego, chodzącego własnymi drogami, skonfliktowanego z wieloma ludźmi ze swego otoczenia, a równocześnie mającego niezwykłe ambicje twórcze - ukazuje wydana właśnie książka "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

Monika Śliwińska, opierając się na zapiskach, listach, fragmentach utworów samego artysty oraz wspomnieniach i dokumentach z nim związanych, opowiada, jak dramatyczne było życie człowieka, który wiedział, że niewiele mu zostało życia na wypełnienie jego artystycznych zamierzeń. Walka Wyspiańskiego z chorobą jest zarazem walką o to, by dotrzymać danego sobie przyrzeczenia: "że zawsze będę chodził poza bariery".

– Śmierć towarzyszy mu od najmłodszych lat. Jako dziecko jest świadkiem śmierci swojego młodszego brata. Zaraz potem umiera matka. Sam artysta ma przeczucie, że długo nie pożyje. Wielokrotnie pisze o tym w listach do przyjaciół – mówiła Monika Śliwińska w Dwójce, opowiadając o smutnym, choć jednocześnie bardzo barwnym okresie ostatnich lat życia Stanisława Wyspiańskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Monika Śliwińska (biografka Stanisława Wyspiańskiego )

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mc

Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń