REKLAMA

Maciej Nowak: biograf ma na celu zrozumieć tego, o którym pisze

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 11:12
- Najciekawsze książki z zakresu biografii i ich opracowań pochodzą z kręgu anglosaskiego. Myślę, że tam panuje większe zrozumienie i uznanie dla gatunku, jakim jest biografia i biografistyka - mówił w "Literackich witaminach" Maciej Nowak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/slonme

Posłuchaj
08:56 Literackie witaminy 2021_02_26-16-44-17.mp3 Michał Nowak o biografach i biografistach (Literackie witaminy/Dwójka) 

Wyspiański280.jpg
Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Po raz kolejny tematem "Literackich witamin" były wspomnienia, dzienniki, a także biografie. Tym razem Maciej Nowak podzielił się ze słuchaczami radiowej Dwójki swoimi biograficznymi odkryciami.

Tytułem, który gość Dwójki polecił w pierwszej kolejności była biografia Jamesa Joyce'a stworzona przez Richarda Ellmanna. - Warto polecić tego autora, bo on reprezentuje bardzo interesującą wersję biografistyki, gdzie biografia i twórczość traktowane są jako jedna całość. Punktem wyjścia dla Ellmanna jest konstatacja o nierozerwalnym związku tych dwóch materii, a to dlatego, że to właśnie Joyce łączył życie z twórczością, a ta stawała się elementem jego życia - opowiadał Maciej Nowak.

Dla Richarda Ellmanna kluczowe w opisywaniu losów Jamesa Joyce'a było zrozumienie i interpretacja jego twórczości, a także wyjątkowe znaczenie sztuki w życiu pisarza.

- Ellmann przytacza rozmowę z Joycem po wojnie, kiedy zapytany o nią autor odpowiada "A słyszałem, że gdzieś tu była wojna, ale się nią nie interesowałem, bo byłam zajęty swoją książką" - mówił Maciej Nowak. - Autor wskazuje na fundament estetyki Joyce’a, którym jest wniesienie do literatury nowoczesnej przekonania o tym, że zwykłe jest niezwykłe, a codzienność jest odświętnością - dodał.

W kręgu biografii politycznych

Inną pozycją biograficzną, polecaną przez Macieja Nowaka jest biografia Roberta Mosesa, który ostatnio został zaprezentowany jako negatywna postać przez Aleca Baldwina w filmie Edwarda Nortona "Osierocony Brooklyn".

Tadeusz Gajcy wiki 1200.jpg
"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

- To Robert Caro wykreował Mosesa na bohatera popkultury książką "The Power Broker". Jestem pod wrażeniem jego pracy. Przez 7 lat zbierał materiały do tej biografii i otrzymał za nią Pulitzera - mówił gość "Literackich witamin".

W audycji Maciej Nowak zdradził również, że pracuje nad biografią Andrzeja Bobkowskiego.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Maciej Nowak (krytyk, edytor, historyk literatury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim)

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 16.45

ml

Czytaj także

Artystka czarodziejka. Portret Leonor Fini

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:43
W "Dwukropku" przypomnieliśmy audycję, której bohaterką była fascynująca malarka, projektantka, autorka scenografii, pisarka i wielbicielka kotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Czyńska: w pracy biografa sięgamy do różnych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:32
- Nieustannie sięgam po biografie, listy i dzienniki, a gdy mam przesyt tego typu lektur ratuję się czytaniem kryminałów i książek kulinarnych - o pracy biografki i jej czytelniczych wyborach w "Literackich witaminach" opowiadała Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń