Francuskie ścieżki Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 13:49
- Pierwszy wyjazd poety do Francji wiązał się z wizytą paryskiej "Kulturze". Herbert i Giedroyc nie za bardzo się lubili. Mimo to, ten drugi czynił wielkie wysiłki, by ten pierwszy dostał Nobla. I z czasem obaj się do siebie przekonali – mówiła w Dwójce prof. Brigitte Gautier.
Audio
  • Francuskie ścieżki Zbigniewa Herberta (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki Brigitte Gautier
Okładka książki Brigitte GautierFoto: mat. prom./w tle: shutterstock.com

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Po raz pierwszy Zbigniew Herbert wyjechał do Francji w 1958 roku. Tak zaczęła się jego przygoda z krajem, do którego wielokrotnie powracał. Mieszkał długo w Paryżu, ale jego wędrówki prowadziły do zabytków właściwie w całej Francji. Pisał o albigensach i trubadurach, o budowniczych katedr i o arcydziełach oglądanych w Luwrze.

W Roku Zbigniewa Herberta, nad Sekwaną ukazała się obszerna biografia pisarza, zatytułowana "La poesie contre le chaos". W audycji rozmawialiśmy z autorką książki prof. Brigitte Gautier - historykiem literatury polskiej, wykładowcą Uniwersytetu w Lille, tłumaczką wierszy Herberta i jego esejów z tomu "Labirynt nad morzem" - o związkach poety z Francją i recepcji jego twórczości w tym kraju.

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Brigitte Gautier (autorka biografii Zbigniewa Herberta zatytułowanej "La poesie contre le chaos")

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

"Ostatnie wiersze Herberta powstawały straszliwym wysiłkiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 16:58
- Jeszcze trzeba zapisać te ostatnie słowa, jeszcze domknąć myśl, dopełnić. "Epilog burzy" to zapisane dni przedostatnie poety, w których mówi ten, który rozstaje się ze światem – powiedział w Dwójce prof. Bronisław Maj.
rozwiń zwiń