Hurdu hurdu. Powraca ślonski śpiyw i jazz podług Adama Olesia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 15:00
„Hurdu hurdu”, czyli gwarowe "husiu, husiu", to tradycyjna śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Adam Oleś, szukając inspiracji w tradycji, stworzył własny muzyczny język.
Audio
Adam Oleś i Dominika Kierpiec-Kontny
Adam Oleś i Dominika Kierpiec-KontnyFoto: mat. pras.

Adam Oleś o projekcie mówi tak: "Jak sięgam pamięcią do początków, to był to 2010 rok, a może i wcześniej. W ramach odbywającego się w Żorach Międzynarodowego festiwalu Voicingers pojawiła się taka idea, żeby stworzyć ten projekt. Szukałem dookoła naszego regionu zespołów śpiewaczych. I dotarła do mnie płyta nagrana a capella przez Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki "Jak jo byda syna miała". Tak się zaczęła nasza przyjaźń z tym zespołem. A te panie to ważny element naszego projektu i naszej, wydanej w 2012 roku, płyty". W projekcie biorą udział uznani jazzmani, m.in. Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny, Sebastian Frankiewicz i Dominika Kierpiec- Kontny. ​​Po latach muzycy postanowili powrócić do projektu.

„Hurdu hurdu” to stara śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Adam Oleś połączył tradycyjne pieśni ludowe z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. Akustyczne brzmienie instrumentów i współczesną aranżację podkreśla wysmakowana elektronika. Szukając inspiracji w tradycji, tworzy własny język muzyczny.

"Punktem wyjścia było poszukiwanie czegoś swojskiego, o czym mógłbym powiedzieć, że mam to cały czas wokół siebie i w sobie. Wychowałem się, słysząc gwarę. Dla mnie to rodzaj muzyki. Zainspirowała mnie też płyta „Kaszebe”, na której Olo Walicki nieprawdopodobnie pokazał folklor kaszubski", mówił autor płyty.

Przypomnijmy: Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas) i projektów solowych, a płyta "hurdu_hurdu" zdobyła III nagrodę na Folkowy Fonogram Roku 2012, a Dominika Kierpiec-Kontny w 2013 roku otrzymała wyróżnienie indywidualne w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Koncert, o którym wspominaliśmy, odbędzie się dzisiaj o 18.00 w ogródku pawilonu "Niepodłegła. Miejsce spotkań" w Łazienkach Królewskich przy Alejach Ujazdowskich 4. Jest on częścią obchodów setnej rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski.


***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 7.50