REKLAMA

Kultura 2.0

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 18:00
Konferencja w Narodowym Instytucie Audiowizualnym i nominacja do Książki Historycznej Roku.
Audio
  • O konferencji "Kultura 2.0" opowiadają Karolina Czerwińska i Agnieszka Słodownik z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
  • O nominacji do nagrody Książka Historyczna Roku ("W tajnej służbie...." Mieczysława Słowikowskiego) z prof. Tomaszem Gąsowskim rozmawia Hanna Maria Giza.

W środowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o Konferencji "Kultura 2.0: Świadomi mediów" organizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny. To centralne wydarzenie Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. W tym roku debatom i prezentacjom towarzyszy interdyscyplinarny program artystyczny realizowany w ramach interaktywnej wystawy Wejdź na Poziom 2.0. Poziom 2.0 to otwarta przestrzeń artystyczna, łącząca formy analogowe z cyfrowymi w postaci audiowizualnych instalacji, miejsce spotkań i wspólnej zabawy. Podczas, gdy naukowcy dyskutować będą o systemach edukacyjnych i zmianach, jakie przynoszą nowe technologie w rzeczywistości społecznej, w Iluzjonie Filmoteki Narodowej, 27 października o godz. 19.30, odbędzie się projekcja uznanego filmu Christoffera Boe'a "Offscreen" (Dania 2006 r.) prezentowanego m.in. na festiwalu w Wenecji i Sundance. Film towarzyszący corocznej konferencji Narodowego Instytutu Audiowizualnego oficjalnie otworzy, po raz pierwszy organizowany w Polsce, EuroCine27, przegląd filmowy kina niezależnego krajów należących do Unii Europejskiej. Naszymi gośćmi po 8:35 będą: Karolina Czerwińska i Agnieszka Słodownik z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Natomiast po 7:50 przedstawimy kolejną książkę nominowaną  w konkursie na Książkę Historyczną Roku a będzie to książka "W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej" Mieczysława Z. Słowikowskiego ps. "Rygor",   mianowana w kategorii "Książka popularnonaukowa".

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień, Kalendarium, przegląd prasy, wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Płytą tygodnia jest nagranie utworów Szymona Laksa i Karola Rathausa w wykonaniu solistów, Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. To wspólna produkcja Deutschlandradio Kultur, festiwalu Musiques Interdites w Marsylii, Polskiego Radia i firmy płytowej EDA Records przy wsparciu Komisji Europejskiej. Jest to zapis koncertu, który odbył się 13 czerwca 2010 roku w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Będzie też "Piosenka z rekomendacją"  a w tym tygodniu piosenki wybiera Krzysztof Knittel - kompozytor.

Zaprasza Izabela Żukowska