REKLAMA

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
Audio
  • Anne-Sophie Mutter w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem wspomina Witolda Lutosławskiego.
  • Jacek Rogala o Roku Lutosławskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej
  • Łukasz Borowicz o koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej z okazji urodzin Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego
Anne-Sophie Mutter
Anne-Sophie Mutter Foto: materiały promocyjne/Harald Hoffmann/DG

25 stycznia 2013, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert. Gwiazdą wieczoru była właśnie Anne-Sophie Mutter, pierwsza wykonawczyni "Łańcucha II".

- Niemal natychmaist zakochałam się w tym utworze - wspominała Anne-Sophie Mutter w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem. - Lutosławski dał w nim muzykom wielką swobodę. Decyzje, które podjemujemy są zawsze trochę inne, dlatego utwór zawsze brzmi inaczej - dopowiadała.
Z myślą o niej Lutosławski napisał później "Partitę" i "Interludium" - cały tryptyk usłyszeliśmy w Filharmonii Narodowej. Artystce towarzyszyła będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą  Antoniego Wita, która wykonała ponadto słynną "III Symfonię" Lutosławskiego oraz napisane specjalnie na tę okazję, na zamówienie Filharmonii Narodowej, nowe dzieło Pawła Szymańskiego - "Sostenuto na orkiestrę symfoniczną" (2012).

"Dla niej Lutosławski skomponował kołysankę". Posłuchaj rozmowy z Anne-Sophie Mutter w serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu.

Witold
Witold Lutosławski z Paulem Sacherem i Anne Sophie Mutter; źródło: www.lutosławski.org.pl

Poza tym w "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej – dyrygenta Jacka Rogalę, który mówił o Roku Lutosławskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Nieco wcześniej odwiedził nas Łukasz Borowicz, który mówił na temat niedzielnego koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej.