Polskie Radio
Section05
Antoni Wit

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypominamy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". Lwowianin, po studiach w Krakowie i Paryżu oraz kilkuletniej pracy z orkiestrami w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu wygrał - w 1956 roku - międzynarodowy konkurs dyrygencki w Rzymie i wyruszył do USA.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka

Jadwiga Mackiewicz, czyli "Ciocia Jadzia"

Wprowadziła w świat muzyki kilka pokoleń. Zbudowała publiczność wielu filharmonii. Na swoje koncerty zapraszała najlepszych i ci najlepsi nigdy jej nie odmawiali. Bohaterką audycji była Jadwiga Mackiewicz, popularyzatorka muzyki, pedagog, laureatka Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej, Złotego Mikrofonu, a także Orderu Uśmiechu. O Jadwidze Mackiewicz rozmawialiśmy z wybitnymi artystami, którzy spotkali ją w swym życiu artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Roch Siciński Dwójka Antoni Wit Marek Bracha

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce o Stanisławie Skrowaczewskim Joanna Wnuk Nazarowa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka MUZYKA Jakub Kukla Monika Zając

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Stefan Rachoń Stanisław Wisłocki Antoni Wit Krzysztof Penderecki Stefan Stuligrosz Jerzy Maksymiuk Jerzy Semkow Stanisław Skrowaczewski Tadeusz Strugała Jacek Kaspszyk dyrygent HISTORIA

Antoni Wit: nie ma dla mnie rzeczy ważniejszej niż dyrygowanie

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Dwójka KULTURA Andrzej Sułek muzyka klasyczna

"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci". Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci" to wywiad rzeka z Antonim Witem, światowej sławy polskim dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit