Polskie Radio
Section05

Antoni Wit

Fenomen IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. "Poziom komplikacji jest mistrzowski"

Świętujemy 200. wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Według Hectora Berlioza dała ona początek nowoczesnej muzyce. Więcej o tym dziele opowiedzieli w audycji "Filharmonia Dwójki" Aneta Markuszewska, Tomasz Konieczny, Daniel Miecznikowski i Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ludwig van Beethoven symfonia orkiestra muzyka klasyczna Beata Stylińska Aneta Markuszewska Tomasz Konieczny Daniel Miecznikowski

Antoni Wit - 80. urodziny arcymistrza batuty. "Ten jubileusz świętuję pracowicie"

- Z sentymentem wspominam moje pierwsze wizyty w tym budynku Polskiego Radia. Wówczas byłem asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej, miałem dyrygować jakiś nieznany utwór. To właśnie tutaj słuchałem nagrań, które wtedy nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Nie przypuszczałem, że moje życie na tak wiele lat zwiąże się z Polskim Radiem - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Andrzej Sułek NOSPR orkiestra Dwójka jubileusz

Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego to dla mnie odkrycie

- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do pokazania. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Andrzej Sułek Dwójka orkiestra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Zygmunt Noskowski

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia filharmonia narodowa Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

Jadwiga Mackiewicz, czyli "Ciocia Jadzia"

Wprowadziła w świat muzyki kilka pokoleń. Zbudowała publiczność wielu filharmonii. Na swoje koncerty zapraszała najlepszych i ci najlepsi nigdy jej nie odmawiali. Bohaterką audycji była Jadwiga Mackiewicz, popularyzatorka muzyki, pedagog, laureatka Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej, Złotego Mikrofonu, a także Orderu Uśmiechu. O Jadwidze Mackiewicz rozmawialiśmy z wybitnymi artystami, którzy spotkali ją w swym życiu artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Roch Siciński Dwójka Marek Bracha

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce o Stanisławie Skrowaczewskim Joanna Wnuk Nazarowa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka MUZYKA Jakub Kukla Monika Zając

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Stefan Rachoń Stanisław Wisłocki Krzysztof Penderecki Stefan Stuligrosz Jerzy Maksymiuk Jerzy Semkow Stanisław Skrowaczewski Tadeusz Strugała Jacek Kaspszyk dyrygent HISTORIA

Antoni Wit: nie ma dla mnie rzeczy ważniejszej niż dyrygowanie

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka KULTURA Andrzej Sułek muzyka klasyczna

"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci". Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci" to wywiad rzeka z Antonim Witem, światowej sławy polskim dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. 
Zobacz więcej na temat: