"Nowa Tradycja": kreujemy gigantów folku

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:21
- Wiele zespołów, które zagrały na "Nowej Tradycji”, zrobiło karierę muzyczną – oceniał Tomasz Janas, juror tegorocznego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Audio
  • Tomasz Janas o festiwalu "Nowa Tradycja"/Prowadziła Anna Szewczuk/Poranek Dwójki
Uczestnicy festiwalu Nowa Tradycja
Uczestnicy festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Grzegorz Śledź/PR 2

Gość „Poranku Dwójki”, mówił że wśród nich znajdują się chociażby tak znane grupy jak m.in. Kapela ze Wsi Warszawa. Jednak nie każdy z zespołów, który pozostawił na jury niezatarte wrażenia, zdobył główną nagrodę. Wspominał ekipę „Wędrowca”, która zagrała olśniewająco podczas festiwalu, ale nie udało im się go wygrać. Tym bardziej żałuje, że muzycy nie pozostawili po sobie płyty. Jego zdaniem potrafili oni sięgać do źródeł i prezentować muzykę we współczesnej otoczce.
W radiowej Dwójce Tomasz Janas opowiadał o tym, że zespoły etno-jazzowe czy etno-rockowe nie zaistniały na festiwalu. Jego zdaniem polska muzyka folkowa słabo „klei się” z tymi gatunkami, choć nie wie jaka jest tego przyczyna. Pamięta tylko kilka zespołów, które grały taką muzykę na festiwalu. Dzieje się tak pomimo tego, że wielu artystów tworzących obecnie muzykę folkową, wcześniej słuchała i nieraz grała rock. Sytuacja ta nie przeszkadza jednak muzykom wykorzystywać elektroniczne instrumentariom.

/ Tomasz Janas podkreślał, że bardzo często grupy, które grały na festiwalu, po roku, dwóch wydają płyty – i widać, jak w tym czasie dorosły, dojrzały – co bardzo cieszy członków jury.
W sobotę ma miejsce drugi i ostatni cykl przesłuchań zespołów, a w niedzielę o 19:30 odbędzie się koncert laureatów.
Wszystkie koncerty można usłyszeć w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ul. Modzelewskiego 59.
Bilety do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl
* Na koncerty konkursowe wstęp wolny
Transmisja wideo koncertów na stronie internetowej Dwójki. Zapraszamy! » »
Godzinę wcześniej - rozmowa z Hourią Aichi - jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Artystka wywodzi się z plemienia Berberów Shawiya (Chaouia,) które zamieszkuje górzyste tereny Aures, we wschodniej części Algierii. Jedną z cech wyróżniających ten region jest tradycyjny śpiew kobiet, o bardzo silnej emisji i niezwykle skomplikowanej technice. Houria Aichi wystąpi dziś w ramach festiwalu Nowa Tradycja z francuskim kwintetem L'Hijâz' Car.
Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: Algieria MUZYKA Nowa Tradycja
Czytaj także

Houria Aichi na Nowej Tradycji. Jazz narodził się w Algierii?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:00
Słynna śpiewaczka z regionu Aures wystąpi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia już w sobotę 18 maja. Rozmawiając z Kubą Borysiakiem, mówiła między innymi, że nic w życiu nie zdarza się przez przypadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Houria Aïchi & L’Hijâz' Car

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 23:00
Słynna algierska śpiewaczka Houria Aïchi wraz z francuskim zespołem L’Hijâz' Car wystąpili w trzecim dniu 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zobacz koncert!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał "Nowej Tradycji": Cuncordu e Tenore de Orosei

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:30
Gwiazdą ostatniego dnia ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" był znakomity wokalny zespół z włoskiej Baronii. W przededniu "Nowej Tradycji" 2014 zapraszamy do obejrzenia nagrania tego koncertu!
rozwiń zwiń