Tadeusz Fijewski

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 18:26
14 lipca obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin aktora.
Audio

W środowym "Poranku Dwójki" wspominaliśmy Tadeusza Fijewskiego  w przededniu setnej rocznicy jego urodzin. Zadebiutował w 1921 jako statysta w "Chorym z urojenia" Moliera w Teatrze Polskim w Warszawie, kierowanym przez jego założyciela Arnolda Szyfmana. Aktorem Teatru Polskiego był następnie aż do śmierci w 1978.

Po debiucie występował w spektaklach amatorskich i przedstawieniach dla dzieci, a od 1927 również w filmie. Na ekranie zadebiutował jako szesnastoletni laureat konkursu zorganizowanego przez dziennik "ABC" w filmie Zew morza w reż. Henryka Szaro, wcielając się w rolę dziesięcioletniego Stacha.Wystąpił w ponad 50 filmach. Występował w radiowej powieści Matysiakowie oraz w radiowym Teatrze Eterek Jeremiego Przybory w roli Mundzia, syna wdowy Eufemii, granej przez Irenę Kwiatkowską. W pamięci widzów pozostaje jako Rzecki w Lalce Wojciecha Hasa oraz Kuba w Chłopach Jana Rybkowskiego i stary Czereśniak w serialu telewizyjnym Czterej pancerni i pies w reż. Konrada Nałęckiego. Naszymi gośćmi byli: Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej i Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy.

Zapraszaliśmy też do Krakowa, gdzie  w Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Skarby korony hiszpańskiej". El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese, Zurbarán  - wystawa obejmuje ponad sto arcydzieł z okresu od XV do XIX wieku wypożyczonych nam przez Patrimonio Nacional de Espana - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. Justyna Nowicka rozmawiała z dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofią Gołubiew, koordynatorem wystawy ze strony polskiej Olgą Jaros a także z kuratorem wystawy, którym jest José Gabriel Moya Valgañón.

Płytą tygodnia jest płyta, na której utwory orkiestrowe Mieczysława Karlowicza gra Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Audycję prowadził Marcin Pesta.


Czytaj także

Biografie niezwykłe: Tadeusz Fijewski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2008 16:06
4 listopada 2008, godz. 21:30
rozwiń zwiń