Polskie Radio
Section05
Andrzej Kołodyński

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

Dustin Hoffman kończy 84 lata. "Jedno z największych nazwisk amerykańskiego kina"

- Dustin Hoffman to człowiek o nieograniczonych możliwościach jako aktor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. Bohater "Magazynu bardzo filmowego" ma na swoim koncie wiele wybitnych ról, m.in. w "Absolwencie", "Nocnym kowboju", "Maratończyku", "Sprawie Kramerów", "Tootsie" i "Rain Manie". Mimo 84 lat nadal jest czynny zawodowo.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino FILM Andrzej Kołodyński Dustin Hoffman

80. urodziny Poli Raksy. Aktorka uznawana kiedyś za najpiękniejszą Polkę

Z okazji 80 urodzin Poli Raksy, uznawanej za aktorkę "pokoleniową", jedną z najpiękniejszych Polek - reprezentującą dziewczyny swojego pokolenia - przypominamy sylwetkę tej artystki. Najbardziej znana jest - oczywiście - z roli Marusi w serialu "Czterej pancerni i pies", ale rola ta przysłoniła inne osiągnięcia aktorki np. w "Panience z okienka", w "Popiołach", "Przygodzie z piosenką", w "Arii dla atlety" lub w "Uprowadzeniu Agaty".
Zobacz więcej na temat:  pola raksa kino aktorzy Andrzej Kołodyński Michał Montowski

Danuta Szaflarska 1915-2017. Aktorstwo było jej spełnieniem

Była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też pierwszą amantką powojennej kinematografii. W niedzielę 19 lutego zmarła Danuta Szaflarska. Aktorka teatralna i filmowa miała 102 lata. W Polskim Radiu 24 artystkę wspominali krytycy filmowi: Joanna Sławińska, Bożena Janicka i Andrzej Kołodyński oraz aktor Olgierd Łukaszewicz.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska kino aktorzy aktorstwo Joanna Sławińska film polski Olgierd Łukaszewicz Andrzej Kołodyński Bożena Janicka