Montowni sposób na "Trzech muszkieterów"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 16:00
- Jeśli ktoś by chciał zrobić "Trzech Muszkieterów" na serio w teatrze, to po pięciu minutach powypadałyby temu człowiekowi zęby. Ta historia musi mieć rock’n’rollowe tempo - mówił w Dwójce Rafał Rutkowski, jeden z aktorów grających w nowym przedstawieniu Teatru Montownia.
Audio
  • Rafał Rutkowski o przedstawieniu "Trzej Muszkieterowie" (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS (Poranek Dwójki)
Trzej muszkieterowie, reż. Giovanny Castellano, premiera 30 listopada, Teatr Powszechny w Warszawie
"Trzej muszkieterowie", reż. Giovanny Castellano, premiera 30 listopada, Teatr Powszechny w WarszawieFoto: B. Siedlik/mat. promocyjne

"Trzej muszkieterowie" to klasyk – opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad. Zespół warszawskiego Teatru Montownia proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa.

- Chcieliśmy zrobić z tego trochę szaloną historię. Chcieliśmy przy tym opowiedzieć też trochę o teatrze. Jest śmiesznie, jest zabawnie, krew się leje, są strzały jest miłość - opowiadał w Dwójce Rafał Rutkowski.

Skomplikowana, ale naszkicowana niezwykle precyzyjnie i odgrywana w szaleńczym tempie intryga oraz koloryt XVII-wiecznej Francji, nieustannie zmieniający role aktorzy i tylko jeden element scenografii – wielofunkcyjna szafa. Wszystko to jest pretekstem do zabawy w teatr, gry ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanej powieści.

- "Trzej Muszkieterowie" to jest taki komiks z czasów Dumasa. Dziś można by do nich porównać Batmana - porównywał gość Pawła Sawickiego.
Premiera spektaklu odbędzie się 30 listopada w Teatrze Powszechnym.
***
W audycji mówiliśmy też o Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS. Konkurs Jazz Juniors co roku wyłania młode jazzowe talenty, które zasilają polską i europejską scenę jazzową. Od kilkunastu lat festiwal ma charakter międzynarodowy. Stwarza atrakcyjną muzyczną platformę dla wspólnych, nowatorskich międzynarodowych projektów, które tylko tu mają szansę zaistnieć. Jazz Juniors to również jedna z nielicznych w Krakowie okazji usłyszenia największych jazzowych gwiazd.  O festiwalu, trwającym od 30 listopada do 5 grudnia, opowiadał jego dyrektor artystyczny - Paweł Kaczmarczyk.
W "Poranku Dwójki" nie zabrakło również "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybierała Joanna Bator), przeglądu prasy i oczywiście "Płyty tygodnia". Do wygrania był album, na którym Lang Lang z towarzyszeniem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simone'a Rattle'a gra koncerty fortepianowe Sergiusza Prokofiewa i Beli Bartoka.
Audycję przygotował Paweł Sawicki.
29 listopada (piątek)

Zobacz więcej na temat: Aleksander Dumas Jazz TEATR
Czytaj także

Tajemnice scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:49
- Czytelnicy dostają za jednym zamachem teksty mówione przez postaci ze sztuk Grzegorzewskiego, ale też zapis działań scenicznych oraz bogate odniesienia bibliograficzne - mówił w Dwójce Mateusz Żurawski, redaktor zbioru scenariuszy wybitnego reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd nad "Milczeniem o Hiobie" i "Kotką"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 12:00
- Przedstawienie jest przeciągnięte, niespójne i myślowo puste - krytykowała Hanna Baltyn. - To jest rzecz o niemożności nazwania ludzkiego cierpienia - bronił Jacek Wakar. W "Sezonie na Dwójkę" zrecenzowaliśmy nowe przedstawienie Piotra Cieplaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o Stary Teatr - soczewka polskiego życia teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 20:00
- Plotki i medialne sensacje są nieistotne. Ten konflikt powinien skłonić do refleksji, gdzie są granice dopuszczalnej prowokacji w sztuce - mówił w Dwójce Jacek Sieradzki w rozmowie o Starym Teatrze pod dyrekcją Jana Klaty.
rozwiń zwiń