X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Informatyk na tropie tajemnic z niemieckiego albumu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 18:20
- Gdy zapytałem, czy w tym domu był kiedyś balkon, jedna osoba chciała mnie poszczuć psem. Przestraszyła się, że pytam o takie dziwne rzeczy - opowiadał w Dwójce Piotr Strzałkowski, który przez pięć lat dociekał historii związanych z albumem fotograficznym znalezionym na Podlasiu.
Audio
  • Piotr Strzałkowski o historii powstawania publikacji "Das Album" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Piotr Strzałkowski
Piotr Strzałkowski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Publikacja "Das Album" to efekt przygody, jakiej nie powstydziłby się wymyślić sam Adam Bahdaj czy Edmund Niziurski...

W 2005 roku dr Piotr Strzałkowski, matematyk i fizyk z wykształcenia, otrzymał od przyjaciela album z negatywami. Zawierał on klisze ze zdjęciami wykonanymi w latach 1934-1938 przez nikomu nieznanego niemieckiego fotografa. Nie było wiadomo, skąd ten album wziął się na Podlasiu, ani jak wyglądała historia jego twórcy. Te znaki zapytania dały początek niesamowitym badaniom i wyprawom Piotra Strzałkowskiego, który postanowił odtworzyć losy ludzi uchwyconych na czarno-białych fotografiach.

fragment
fragment okładki książki "Das Album"
- Po zeskanowaniu klisz miałem przed sobą około 1500 zdjęć, które udało mi się podzielić na trzy grupy - wspominał autor publikacji "Das Album". - Pierwsza dotyczyła morskiej wycieczki z Hamburga nad Morze Śródziemne w marcu 1935 roku. Druga grupa była dość niezwykła, ponieważ dokumentowała wyprawy tajemniczego fotografa na różnego rodzaju rewie. W końcu trzecia grupa była robiona najprawdopodobniej w jego miejscu zamieszkania. Były jakieś pagórki, ludzie, to wszystko - opowiadał rozmówca Hanny Marii Gizy.
Korzystając z Internetu i dedukując niczym Sherlock Holmes, Piotr Strzałkowski zdjęcie po zdjęciu zaczął składać ze sobą rozsypane elementy układanki. Ta ostatecznie zaprowadziła go do Dusznik- Zdroju. Co tam znalazł? O tym w nagraniu audycji.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: fotografia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 13:29
Dom Spotkań z Historią i Program Drugi Polskiego Radia zapraszają do zwiedzania nowej wystawy fotograficznej opartej na kolekcji nieznanych i niepublikowanych w Polsce fotografii z lat 30. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń