Informatyk na tropie tajemnic z niemieckiego albumu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 18:20
- Gdy zapytałem, czy w tym domu był kiedyś balkon, jedna osoba chciała mnie poszczuć psem. Przestraszyła się, że pytam o takie dziwne rzeczy - opowiadał w Dwójce Piotr Strzałkowski, który przez pięć lat dociekał historii związanych z albumem fotograficznym znalezionym na Podlasiu.
Audio
  • Piotr Strzałkowski o historii powstawania publikacji "Das Album" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Piotr Strzałkowski
Piotr Strzałkowski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Publikacja "Das Album" to efekt przygody, jakiej nie powstydziłby się wymyślić sam Adam Bahdaj czy Edmund Niziurski...

W 2005 roku dr Piotr Strzałkowski, matematyk i fizyk z wykształcenia, otrzymał od przyjaciela album z negatywami. Zawierał on klisze ze zdjęciami wykonanymi w latach 1934-1938 przez nikomu nieznanego niemieckiego fotografa. Nie było wiadomo, skąd ten album wziął się na Podlasiu, ani jak wyglądała historia jego twórcy. Te znaki zapytania dały początek niesamowitym badaniom i wyprawom Piotra Strzałkowskiego, który postanowił odtworzyć losy ludzi uchwyconych na czarno-białych fotografiach.

fragment
fragment okładki książki "Das Album"
- Po zeskanowaniu klisz miałem przed sobą około 1500 zdjęć, które udało mi się podzielić na trzy grupy - wspominał autor publikacji "Das Album". - Pierwsza dotyczyła morskiej wycieczki z Hamburga nad Morze Śródziemne w marcu 1935 roku. Druga grupa była dość niezwykła, ponieważ dokumentowała wyprawy tajemniczego fotografa na różnego rodzaju rewie. W końcu trzecia grupa była robiona najprawdopodobniej w jego miejscu zamieszkania. Były jakieś pagórki, ludzie, to wszystko - opowiadał rozmówca Hanny Marii Gizy.
Korzystając z Internetu i dedukując niczym Sherlock Holmes, Piotr Strzałkowski zdjęcie po zdjęciu zaczął składać ze sobą rozsypane elementy układanki. Ta ostatecznie zaprowadziła go do Dusznik- Zdroju. Co tam znalazł? O tym w nagraniu audycji.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: fotografia

Czytaj także

Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 13:29
Dom Spotkań z Historią i Program Drugi Polskiego Radia zapraszają do zwiedzania nowej wystawy fotograficznej opartej na kolekcji nieznanych i niepublikowanych w Polsce fotografii z lat 30. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń