X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
– Panowanie Augusta to jest obiektywnie rzecz biorąc ostatni moment, kiedy rzymskie imperium było w stanie prowadzić politykę podbojów – przekonywał w Dwójce prof. Adam Ziółkowski. Kim był cesarz, pod którego władaniem były ziemie trzech kontynentów?
Audio
  • Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Oktawian August
Oktawian AugustFoto: Till Niermann, lic. CC (wikipedia)

Chudy, chorowity blondyn, któremu nikt długiego życia nie wróżył. Był potomkiem powroźnika, ale też wnukiem siostry Juliusza Cezara - Julii - i jego adoptowanym synem. Miał zaledwie 12 lat, kiedy wygłosił na pogrzebie swojej babki wzruszającą mowę na jej cześć. W młodości otrzymał gruntowne wykształcenie filozoficzne, retoryczne i literackie.
Gajusz Juliusz Cezar (znany dziś powszechnie jako Oktawian, syn Oktawiusza, choć on sam, jak mówił prof. Adam Ziółkowski, nigdy tak siebie nie nazywał) w znaczący sposób rozszerzył granice swojego imperium. – Był najskuteczniejszym zdobywcą, imperialistą, w dziejach Rzymu – podkreślał prof. Ziółkowski, przypominając w skrócie plan podbojów Augusta. Najpierw Hiszpania, następnie środkowa Europa, później podbój Germanii mniej więcej po Łabę. – W zasadzie granicą imperium miały być Wisła i łuk Karpat – mówił rozmówca Hanny Marii Gizy.
Jak wyglądała (krwawa skądinąd) droga młodego Oktawiana do objęcia władzy? Na czym polegał ów słynny, zaprowadzony w całym imperium, pokój – Pax Romana? Czy to właśnie August położył podwaliny pod tę wspólnotę, którą dzisiaj nazywamy zjednoczoną Europą? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o pierwszym cesarzu rzymskim opowiadają prof. Elżbieta Jastrzębowska i prof. Adam Ziółkowski.
"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prowadziła Hanna Maria Giza.

jp/kul

Zobacz więcej na temat: Hanna Maria Giza HISTORIA Rzym
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tyberiusz - potwór czy zasłużony władca?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:02
18 września 14 roku Tyberiusz został cesarzem rzymskim. Kim tak naprawdę był człowiek rządzący Rzymem między 14. a 37. rokiem n.e. - okrutnym dziwakiem czy niezrozumianym przez ludzi samotnikiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neron – tyran i despota o duszy artysty

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 06:00
"Kazał zabić matkę, pozbawił życia żonę, oskarżany jest o podpalenie Rzymu i prześladowanie chrześcijan" - taki obraz Nerona nakreślił w "Żywotach cezarów" rzymski kronikarz Swetoniusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń