Polska o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
- Były plany ewakuacji rządu i przeniesienia go do Poznania. Wtedy bratobójcze walki rozlałyby się na cały kraj - mówił w Dwójce o przebiegu zamachu majowego w roku 1926 prof. Tadeusz Panecki.
Audio
  • Polska o krok od wojny domowej. Dyskusja o przewrocie majowym w roku 1926 roku (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego
13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście PoniatowskiegoFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Do dziś nie milkną spory wokół wydarzeń, w wyniku których Józef Piłsudski przejął władzę w kraju. Goszczący w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" historycy zwracali uwagę, że choć Marszałek w maju 1926 roku złamał prawo i postąpił w sposób niedemokratyczny, to działał w interesie Rzeczpospolitej. - To był czas, kiedy polski byt był zagrożony - zauważał prof. Michał Klimecki. - Raptem w 1922 roku zabito legalnie wybranego prezydenta Narutowicza, w 1923 roku użyto wojska do tłumienia strajków, do tego dochodziła fatalna praktyka sejmowa, w wyniku której w latach 1919-1926 mieliśmy 12 ministrów spraw zagranicznych. To wpłynęło na tok rozumowania Piłsudskiego - dodawał.

W audycji zastanawialiśmy się, czy 12 maja musiało dojść do rozlewu krwi w Warszawie. Wyjaśnialiśmy też, dlaczego w czasie walk między stronnikami Piłsudskiego i stroną rządową zginęła ponad setka cywilów. Ciekawe pytania padły ze strony słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Michał Klimecki i prof. Tadeusz Panecki (historycy)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

Czytaj także

Stanisław Wojciechowski. Drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 05:50
- Trzeci z kolei szef państwa polskiego, drugi z tytułem prezydenta RP mógłby uchodzić za "czapkę niewidkę" - tak opisywał Stanisława Wojciechowskiego Wacław Zbyszewski z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewrót majowy. O krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 05:50
12 maja 1926 roku Marszałek Józef Piłsudski zażądał ustąpienia rządu Wincentego Witosa. Spotkał się w tej sprawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wybuchły uliczne walki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Świtalski. Lobbysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:40
W dziedzinie machinacji politycznych osiągnął mistrzostwo. Często w cieniu i w drugim szeregu, ale zawsze blisko Komendanta, był jedną z najważniejszych postaci sanacji i ważnym współautorem jej politycznych sukcesów.
rozwiń zwiń