X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
- Były plany ewakuacji rządu i przeniesienia go do Poznania. Wtedy bratobójcze walki rozlałyby się na cały kraj - mówił w Dwójce o przebiegu zamachu majowego w roku 1926 prof. Tadeusz Panecki.
Audio
  • Polska o krok od wojny domowej. Dyskusja o przewrocie majowym w roku 1926 roku (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego
13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście PoniatowskiegoFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Do dziś nie milkną spory wokół wydarzeń, w wyniku których Józef Piłsudski przejął władzę w kraju. Goszczący w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" historycy zwracali uwagę, że choć Marszałek w maju 1926 roku złamał prawo i postąpił w sposób niedemokratyczny, to działał w interesie Rzeczpospolitej. - To był czas, kiedy polski byt był zagrożony - zauważał prof. Michał Klimecki. - Raptem w 1922 roku zabito legalnie wybranego prezydenta Narutowicza, w 1923 roku użyto wojska do tłumienia strajków, do tego dochodziła fatalna praktyka sejmowa, w wyniku której w latach 1919-1926 mieliśmy 12 ministrów spraw zagranicznych. To wpłynęło na tok rozumowania Piłsudskiego - dodawał.

W audycji zastanawialiśmy się, czy 12 maja musiało dojść do rozlewu krwi w Warszawie. Wyjaśnialiśmy też, dlaczego w czasie walk między stronnikami Piłsudskiego i stroną rządową zginęła ponad setka cywilów. Ciekawe pytania padły ze strony słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Michał Klimecki i prof. Tadeusz Panecki (historycy)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
JanNowakStawinski2016-05-16 06:33 Zgłoś
Przypominam o braku zakładki "Podcasty" lub innej opcji pobrania audycji.

Czytaj także

Stanisław Wojciechowski - drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 05:50
"Trzeci z kolei szef państwa polskiego, drugi z tytułem prezydenta RP mógłby uchodzić za "czapkę niewidkę" - tak opisywał Stanisława Wojciechowskiego Wacław Zbyszewski z Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewrót majowy – o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 06:45
12 maja 1926 roku Marszałek Józef Piłsudski żądał ustąpienia rządu Wincentego Witosa. Spotkał się w tej sprawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wybuchły uliczne walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Świtalski - lobbysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 06:00
W dziedzinie machinacji politycznych osiągnął mistrzostwo. Często w cieniu i w drugim szeregu, ale zawsze blisko Komendanta, był jedną z najważniejszych postaci sanacji i ważnym współautorem jej politycznych sukcesów.
rozwiń zwiń