Polskie Radio
Section05
Legiony Polskie

Bitwa pod Rafajłową. Zwycięstwo Legionów Polskich nad Rosjanami

Żołnierze Legionów Polskich wchodzących w skład grupy podpułkownika Józefa Hallera w nocy z 23 na 24 stycznia 1915 roku odparli groźny atak wojsk rosyjskich przeprowadzony z zaskoczenia. Poza tym udało im się stworzyć tzw. Rzeczpospolitą Rafajłowską - pierwszy polski wolny byt państwowy od czasów zaborów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski I wojna światowa Legiony Polskie Józef Haller niepodległość

Defilada Legionów w Warszawie w 1916 roku. Polskie mundury pojawiły się tu pierwszy raz od powstania listopadowego

Dokładnie 106 lat temu żołnierzy z orzełkami na czapkach witano na ulicach stolicy z mieszanymi uczuciami. Była radość i ekscytacja, ale też i głosy wyrażające nieufność, a nawet krytykę. W tle tego podniosłego wydarzenia bowiem coraz mocniej uwidaczniał się konflikt między Józefem Piłsudskim i rządami państw centralnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Legiony Legiony Polskie I wojna światowa Warszawa Józef Piłsudski

Stanisław Skwarczyński. Komendant Oleandrów

Przebył wzorcową dla piłsudczyka drogę, której najjaśniejszym punktem była karta legionowa. Jako jeden z ostatnich świadków tamtych dni dzielił się – aż do swojej śmierci 41 lat temu, 8 sierpnia 1981 – barwnymi wspomnieniami z okresu formowania zalążków Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Skwarczyński Pierwsza Kadrowa Józef Piłsudski Legiony Polskie Legiony Oleandry I wojna światowa II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne wojna 1920

Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsz upamiętniający słynną "Kadrówkę" wyruszy z Krakowa

57. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy dziś rano z krakowskich Oleandrów. W uroczystym apelu, w historycznym miejscu, skąd w sierpniu 1914 r. ruszyła na szlak bojowy Kadrówka Piłsudskiego, weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Kraków Legiony Polskie historia Polski Józef Piłsudski infografika

Kompania Zamkowa. Początek Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego

Rzecz miała miejsce 96 lat temu, 20 lipca 1926 roku Marszałek Polski Józef Piłsudski powołał Kompanię Zamkową - etatowy oddział Wojska Polskiego, który miał oprócz pełnienia funkcji reprezentacyjnych pełnić również służbę wartowniczą w miejscu postoju Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie Legiony Polskie niepodległość Józef Piłsudski Ignacy Mościcki

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela