Prawda i legenda o Legionach Polskich

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:00
Reakcja mieszkańców Królestwa Polskiego na pojawienie się Pierwszej Kompanii Kadrowej była - jak mówili historycy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" – daleka od euforii. Zapraszamy do odsłuchania audycji na temat słynnej polskiej formacji wojskowej utworzonej w 1914 roku.
Audio
  • Prawda i legenda o Legionach Polskich (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Fotografie Legionistów z I Brygady
Fotografie Legionistów z I BrygadyFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Marszałek Józef Piłsudski 1200 free
Piłsudski vs. Dmowski, czyli romantyk kontra dyplomata

Goście Hanny Marii Gizy zwracali między innymi uwagę na to, w jaki sposób Strzelcy, I Kompania, kreowali swój wizerunek. - Wydano broszurę o fantastycznym zwycięstwie Strzelców w Miechowie. Ale tam nie było żadnej bitwy. To był początek pewnego wyobrażenia. I to pokazuje, jak budowano mit Legionów, które znikąd, bez poparcia osiągnęły coś, czego osiągnąć nie powinny: wywalczyły Polskę - podkreślał  prof. Andrzej Chwalba.

Dlaczego na początku mieszkańcy Królestwa Polskiego tak bardzo nieufnie przyjmowali Pierwszą Kompanię Kadrową ("jak mówiono: przybłędów z Galicji")? W jakiej mierze ludność Królestwa Polskiego czuła przynależność do rosyjskiego państwa? Jak w ogóle doszło do tego, że powstała Pierwsza Kompania i na co wtedy liczył Piłsudski i Austriacy?


Tadeusz_Rozwadowski 663.jpg
Polska niepodległość to nie tylko ułani Piłsudskiego

W końcu: co wiemy o prawie sześciu tysiącach legionistów aresztowanych przez władze austro-węgierskie, osadzonych w więzieniach na terenie Krajów Korony Świętego Stefana, którzy po kilku dniach głodówki otrzymali na śniadanie kawałek chleba z nieświeżej mąki kukurydzianej, w południe wodę zabarwioną papryką nazywaną eufemistycznie rosołem z kawałkami koniny i brukwią, a na kolację płyn, który miał uchodzić za kawę?

Dopiero w listopadzie 1918 roku okazało się, że legioniści byli przedstawicielami ostatniego pokolenia walczącego o przywrócenie Polski na mapie Europy. Ale wtedy jeszcze tego nie wiedzieli...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. dr. hab. Andrzej Chwalba (historyk i eseista, badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX-XXI w., kierownik Zakładu Antropologii Historycznej w Instytucie Historii UJ) oraz prof. dr. hab. Mariusz Wołos (historyk, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Instytutu Historii PAN w Warszawie)

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 16.00

jp/gs

Czytaj także

"Ludzie wolni są braćmi" - tak brzmiało motto Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:47
9 stycznia 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte.
rozwiń zwiń