Adres: Niepodległość – ale jak tam dojść?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:53
W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o długiej drodze naszej ojczyzny do wolności.
Jan Matejko Rejtan. Upadek Polski
Jan Matejko "Rejtan. Upadek Polski"Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Oleandry, Pierwsza Kadrowa, Legiony, wybuch Wielkiej Wojny, który zmienił oblicze Europy, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała władzę. To mamy w pamięci mówiąc: odzyskanie niepodległości.

Ale przecież myśl o wyzwoleniu narodu nie zrodziła się dopiero w 1914 roku. Adres: Niepodległość znany był już podczas Sejmu Czteroletniego. Pozostało pytanie – jak tam dojść?

O długiej drodze do Niepodległości porozmawiamy z prof. Wojciechem Kriegseisenem i prof. Mariuszem Wołosem.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (3.11) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program „Niepodległa”. „Każdy pomysł jest dobry”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 15:05
Podczas czwartkowego posiedzenia rządu zostałą przedstawiona informacja na temat aktualnego stanu realizacji wieloletniego programu pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021. O programie mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy programu „Niepodległa” Kamil Wnuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska odrodziła się jako królestwo

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 05:00
7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. Przez blisko miesiąc formalnie Polska była królestwem bez króla. Teoretycznie władzę w państwie sprawowali arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i ziemianin Józef Ostrowski, jednak faktyczne rządy stanowili niemieccy i austriaccy okupanci.
rozwiń zwiń