Polskie Radio
Section05
11 listopada

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Adam Mickiewicz HISTORIA Józef Piłsudski Lwów POLSKA Warszawa

Z wizytą u ojca polskiej niepodległości. Odwiedzamy Muzeum Piłsudskiego

Józef Piłsudski to jeden z ojców polskiej niepodległości. Miejscem, które prezentuje go na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym jest Muzeum Piłsudskiego. Tu snuta jest niezwykła opowieść o życiu, dokonaniach i dziedzictwie marszałka. Zwiedzający mogą towarzyszyć mu od najmłodszych lat. Jedyne Takie Miejsce, w dzień po Święcie Niepodległości, zawitało do Sulejówka. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski 11 listopada Święto Niepodległości Sława Bieńczycka historia Polski

Obchody Święta Niepodległości w ocenie polityków. Małgorzata Paprocka zwraca uwagę na symbolikę łączącą Polaków

– Symbolicznym gestem jest sposób składania wieńca w dniu 11 listopada. Od kilku lat tradycją jest składanie jednego, w imieniu narodu – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z KPRP, komentując wczorajsze obchody Święta Niepodległości. Uroczystości oceniali także wiceminister kultury Jarosław Sellin, poseł PO Marcin Kierwiński i poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Jarosław Sellin Marek Sawicki Marcin Kierwiński Święto Niepodległości 11 listopada

Wlk. Brytania, Francja, USA. Jak świat odnosił się do polskiej niepodległości?

I wojna światowa była pierwszym konfliktem zbrojnym nowoczesnej Europy, w którym masowo zastosowano ciężką artylerię, czołgi, samoloty bojowe i broń masowego rażenia. Jak Europa i świat reagowały na dążenia Polski do niepodległości? Czy sprawa polska w ogóle była obecna na forum międzynarodowym?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Katarzyna Kobylecka USA Francja Wielka Brytania

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

"Uwieńczenie wysiłku wielu pokoleń Polaków". Dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości

- Udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków. A licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z UKSW. Gościem audycji był także prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada odzyskanie niepodległości historia Polski