Polskie Radio
Section05
odzyskanie niepodległości

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Maurycy Zamoyski - zbyt łagodny na prezydenturę

Był wybitnym dyplomatą i człowiekiem, który miał istotny wkład w odzyskanie niepodległości. Najbardziej kojarzony jest jednak jako konkurent Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich w 1922 roku. – Wybranie mojego ojca nie byłoby szczęśliwe dla niego. Był za mało twardy i bezwzględny, a takim niestety trzeba było być w tym czasie – wspominał po latach jego syn, Jan Zamoyski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maurycy Zamoyski Gabriel Narutowicz II Rzeczpospolita II RP niepodległość odzyskanie niepodległości

Hans von Beseler – żeby zrozumieć Polaków, przeczytał nawet "Chłopów"

– Był człowiekiem z jednej strony żałującym losu Polaków i ich ciężkich doświadczeń historycznych, z drugiej strony był pruskim wojskowym i politykiem, który na pierwszym miejscu stawiał interesy Cesarstwa - podkreślał prof. Piotr Szlanta w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 173 lata temu urodził się Hans von Beseler, generalny gubernator warszawski w czasach I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa odzyskanie niepodległości HISTORIA

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Szef IPN: dziękujemy wam za historyczną prawdę

- Są państwo bohaterami wolności wszystkich urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, a także w XXI wieku - zwrócił się do uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności prezes IPN dr Karol Nawrocki. - Rzeczpospolita może wam podziękować zgodnie z historyczną prawdą i tym, na co zasługujecie - podkreślał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki historia Polski odzyskanie niepodległości

Zwieńczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość Polonia Rediviva w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda wezmą udział w uroczystości Polonia Rediviva, będącej zwieńczeniem realizowanych w latach 2018-2022 Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda odzyskanie niepodległości

"To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "to ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą rzucone wtedy w ziemię, dało znakomity plon drugiej RP i położyło podwaliny pod budowę współczesnej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie wielkopolskie historia Polski HISTORIA Poznań Mateusz Morawiecki premier odzyskanie niepodległości niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Prezydent Duda: to ważna lekcja historii, aby służyć obecnej, wolnej Polsce

"Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy" - zaznaczył Andrzej Duda w swoim liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, "tradycje powstańcze są (...) ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej, wolnej Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski HISTORIA powstanie wielkopolskie Poznań niepodległość odzyskanie niepodległości Andrzej Duda

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto obchodzimy po raz drugi

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ignacy Jan Paderewski odzyskanie niepodległości Poznań wielkopolskie POLSKA społeczeństwo niepodległość