X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
odzyskanie niepodległości

Związki Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich

W dworze Drozdowo należącym do rodziny Lutosławskich ostatnie miesiące życia spędził Roman Dmowski. O historii ruchów niepodległościowych na ziemi łomżyńskiej mówili goście audycji Słowem Niepodległa: Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański, Anna Archacka (Muzeum Przyrody w Drozdowie), Czesław Rybicki (Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe) oraz Sławomir Zgrzywa (historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości serwisy specjalne Łomża Witold Lutosławski Roman Dmowski

Kielce - polskie drogi do niepodległości

W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice dotarła do Kielc. O działalności Józefa Piłsudskiego na ziemiach zaboru rosyjskiego opowiadali w Polskim Radiu 24: Sylwia Zacharz (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego), dr Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Marek Maciągowski (dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej), dr Paweł Wolańczyk (Muzeum Historii Kielc).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Kielce

Józef Piłsudski w Częstochowie

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Jasna Góra Słowem Niepodległa

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa

Muzeum Ordynariatu Polowego. "Jedyne tego typu na świecie"

Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Kościół historia Polski muzeum Warszawa Słowem Niepodległa

Słowem Niepodległa. Obóz internowania w Szczypiornie

Obóz internowania w Szczypiornie istniał w latach 1915-1922. Przebywali w nim internowani przez władze niemieckie działacze niepodległościowi, żołnierze Legionów Polskich, jeńcy rosyjscy. O Szczypiornie mówili w audycji Słowem Niepodległa regionalistka Anna Tabaka, historyczka Anna Roth, dyrektorka Muzeum Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska i historyk wojskowości Damian Zalewski. Audycja była nadawana z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Kalisz Legiony

100 lat niepodległości pod jednym szyldem

- Program „Niepodległa” łączy pod jednym wspólnym logo wiele inicjatyw podejmowanych w ramach obchodzenia stulecia odzyskania niepodległości. Zapraszamy Polaków do świętowania, co przekłada się na budowanie wspólnoty obywatelskiej przez uczestnictwo w wydarzeniach – mówił w audycji Rozmowa PR24 rzecznik biura programu „Niepodległa” Kamil Wnuk.
Zobacz więcej na temat:  odzyskanie niepodległości 11 listopada niepodległość

NBP emituje nową monetę na upamiętnienie odzyskania niepodległości

Narodowy Bank Polski upamiętnia stulecie odzyskania niepodległości. We wtorek, z tej okazji, zostanie wyemitowana moneta pięciozłotową z okolicznościowym napisem. Nakład monety będzie symbolicznie odpowiadał liczbie obywateli Polski. O tej i kolejnych emisjach związanych z obchodzoną rocznicą z dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP, Barbarą Jaroszek, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NBP odzyskanie niepodległości historia Polski

Premier o Rejsie Niepodległości: Płyńcie w imię Polski

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości. „Niech zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa Piotr Gliński Andrzej Duda historia Polski

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Gdynia Słowem Niepodległa historia Polski

Dar Młodzieży ambasadorem Polski. W niedzielę wypływa w rejs

W niedzielę 20 maja Dar Młodzieży wypłynie w Rejs Niepodległości dookoła świata. Pożegnanie odbędzie się z udziałem premiera RP i członków rządu. - Rejs ma promować wiele szczytnych idei i obudzić młodego ducha – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Gróbarczyk Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi niepodległość żeglarstwo żeglarze odzyskanie niepodległości historia Polski

Powstania śląskie. Rok 1918 nie był końcem walk

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało końca walki. W kolejnych latach prowadzone były działania, które nadały II RP ostateczny kształt granic. W konsekwencji trzech powstań śląskich Polska uzyskała część Górnego Śląska. W audycji Słowem Niepodległa rozmowa z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Janem Plantą,  historykiem i kustoszem Muzeum Powstań Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk odzyskanie niepodległości Górny Śląsk Wojciech Korfanty