Historyk: kalkulacja Gierka przed pielgrzymką była bardzo prosta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:42
- Gierek uważał, że jego pozycja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zaproszenie papieża, papież przyjedzie, wygłosi swoje homilie, a reżim komunistyczny to przetrwa - mówił w Dwójce prof. Marek Kornat w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Audio
  • O historycznym znaczeniu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Jan Paweł II w Polsce, 1979 r
Jan Paweł II w Polsce, 1979 rFoto: Martin Athenstädt/PAP/DPA

2 czerwca 1979, witając w Belwederze papieża-Polaka, I sekretarz PZPR Edward Gierek był zdenerwowany i czytał z kartki, ale wbrew szantażowi Breżniewa zgodził się na tę wizytę.

40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - serwis specjalny >>>

Agenci KGB donosili, że transmisje z pielgrzymki papieża do Polski są masowo oglądane w republikach radzieckich, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, a także w Czechosłowacji i NRD. Opisywano ją jako "wrogie wtargnięcie w przestrzeń Europy Wschodniej". Słynnej homilli na Placu Zwycięstwa w Warszawie słuchał przyszły prezydent USA Ronald Reagan.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski trwała dziewięć dni, od 2 do 10 czerwca, i było to - jak zauważył amerykański pisarz Goerge Weigel - 9 dni, które zmieniły świat.

Na czym polegało historyczne znaczenie tego wydarzenia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Marek Kornat (historyk i sowietolog, Instytut Historii PAN oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Paweł Skibiński (historyk, politolog i publicysta, Wydział Historyczny UW oraz Centrum Myśli Jan Pawła II), ks. prof. Alfred Wierzbicki (teolog i etyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), prof. Marcin Zaremba (historyk, Instytut Studiów Politycznych PAN i Instytut Historii UW)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 16.00

jp/pg

Czytaj także

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Jej waga i przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:01
- W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża zaczął się przełom, zmieniła się jakość życia ludzi, którzy jak spragnieni wody oczekiwali zmian. Jan Paweł II nie przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką sentymentalną. Przywiózł wszystkim wielkie przesłanie - mówił w Dwójce ks. Andrzej Majewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Tadeusz Krawczak: papież wyraził to, o czym myślał każdy Polak

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 09:25
- To zatomizowane społeczeństwo mogło się spotkać i zobaczyć, że mamy takie same przekonania i dążenia. Od 1966 roku nie było takich zgromadzeń i to się potem przerodziło w ten ogromny dziesięciomilionowy ruch nazywany Solidarnością - mówił w Dwójce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dyrektor Archiwum Akt Nowych.
rozwiń zwiń