REKLAMA

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Jej waga i przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:01
- W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża zaczął się przełom, zmieniła się jakość życia ludzi, którzy jak spragnieni wody oczekiwali zmian. Jan Paweł II nie przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką sentymentalną. Przywiózł wszystkim wielkie przesłanie - mówił w Dwójce ks. Andrzej Majewski.
Audio
  • Dzisiejsze spojrzenie na pielgrzymkę Jana Pawła II (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: pixabay/domena publiczna

2 czerwca 1979 roku wylądował na stołecznym lotnisku Okęcie papież Jan Paweł II. Ta pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny zmieniła na zawsze Polskę i Polaków. 40 lat temu na Placu Zwycięstwa papież wypowiedział prorocze słowa: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że papież chciał przyjechać z pielgrzymką wcześniej, ale władze komunistyczne zrobiły wszystko, by tę chwilę opóźnić i sprowadzić jej wymiar do imprezy kameralnej. - Nawet wręcz folklorystycznej. Przesunęły nawet wizytę z maja na czerwiec zapominając jednak lub nie wiedząc o bardzo ważnej dacie. Dzięki temu Jan Paweł II przyleciał do Polski w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. To święto narodzin kościoła, które niesie przesłanie wielkiej wagi. Ono właśnie stało się nicią przewodnią całej pielgrzymki - przypomniał ks. Andrzej Majewski.

Jak pielgrzymka papieża Jana Pawła II wpłynęła na losy kraju i czym jest z perspektywy czasu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: ks. Andrzej Majewski oraz dr Ryszard Żółtaniecki

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 17.30 

mko

Czytaj także

Wortal JP2. "Chcemy zafascynować ludzi postacią papieża Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 12:00
- Poprzez tę stronę przybliżymy myśli Ojca Świętego, pokazując kontekst, w jakich zostały wypowiedziane, realia historyczne, ale też różne perspektywy patrzenia na postać papieża - mówił w Dwójce Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń