REKLAMA

Dr Tadeusz Krawczak: papież wyraził to, o czym myślał każdy Polak

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 09:25
- To zatomizowane społeczeństwo mogło się spotkać i zobaczyć, że mamy takie same przekonania i dążenia. Od 1966 roku nie było takich zgromadzeń i to się potem przerodziło w ten ogromny dziesięciomilionowy ruch nazywany Solidarnością - mówił w Dwójce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Audio
  • Komuniści kontra papież - kryptonim Lato 79 (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do PolskiFoto: Archiwum Akt Nowych

Już w momencie, kiedy zapadła decyzja o przyjeździe papieża do komunistycznej Polski, zdawano sobie sprawę z historycznej wagi tego wydarzenia. Oczywiście inaczej przygotowywał się do wizyty swojego duszpasterza polski Kościół, inaczej komunistyczne władze.

40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - serwis specjalny >>>

Jak pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku zapisała się w dokumentach SB i MSW? O tym w nagraniu audycji, w której wykorzystano także archiwalne nagrania: nie tylko relacje z oficjalnych wystąpień, wypowiedzi papieża, ale także spikerskie komentarze.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: dr Tadeusz Krawczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN)

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń