REKLAMA

Początek wojen w imię krzyża

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 10:33
915 lat temu papież wezwał świat zachodni do walki z tymi, którzy "służyli demonom".
Audio

27 listopada 1095 na synodzie w Clermont papież Urban II ogłosił świętą wojnę ze światem islamu, czym zapoczątkował wyprawy krzyżowe. O początkach średniowiecznych krucjat Hanna Maria Giza rozmawiała w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" z prof. Marią Starnawską i prof. Markiem Barańskim.

Przyczyn rozpoczęcia wypraw krzyżowych było bardzo wiele. Goście Hanny Marii Gizy przypomnieli, że geneza krucjat nie ogranicza się jedynie do kwestii religijnych, choć, owszem, sprawa wyzwolenia Grobu Chrystusa (kilkanaście lat wcześniej Turcy seldżuccy zabronili chrześcijanom wstępu do Jerozolimy) była niezwykle ważna. Należy również pamiętać o obiecanej przez Urbana II duchowej nagrodzie za udział w wyprawie – odpuście zupełnym.

Na powstanie wojen krzyżowych miały jednak wpływ takie czynniki jak postępująca inwazja islamu (czy zatem chrześcijaństwo nie było sprowokowane?), sytuacja w zajętym częściowo przez Turków cesarstwie bizantyjskim (cesarz Aleksy I Komnen wezwał Zachód do pomocy), rosnące aspiracje reformującego się papiestwa czy też rozwój gospodarczy Europy.

Wyprawa rycerska, wyruszywszy w 1096 r. z wielu zakątków Europy Zachodniej, przebyła długą, naznaczoną podbojami i sojuszami, drogę ku Jerozolimie, by ostatecznie zdobyć ją w lipcu 1099 roku. Krzyżowcom – co przypomniał prof. Marek Barański –  udało się opanować Święte Miasto bardziej sposobem niż siłą. Według przekazów zdobywcy zgotowali obrońcom i mieszkańcom Jerozolimy straszliwą rzeź – w audycji poruszono tę kwestię, zastanawiano się również, czy można postępowanie ówczesnych osądzać według obecnych kryteriów (czy to ludobójstwo?).

Rozmowa z historykami dotyczyła także m.in. skomplikowanych dziejów Królestwa Jerozolimskiego, dalszych losów krzyżowców oraz wpływu ruchu krucjatowego na kulturę i gospodarkę Europy.

 

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Początek wojen w imię krzyża" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

KLCW: Rodos – miasto krzyżowców

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2007 16:00
Na spotkanie z dr Marią Starnawską i prof. Jerzym Hauzińskim zapraszam w sobotę o 16.05 – Hanna Maria Giza
rozwiń zwiń
Czytaj także

KLCW: Crak de Chevaliers

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 14:58
27 marca 2010, godz. 16:05
rozwiń zwiń