Polskie Radio
Section05
Grecja

Kryzys budżetowy w Niemczech. Grecy radzą im sprzedać swoje wyspy

Podczas kryzysu finansowego strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel nałożyła na głowy państw Europy Południowej rygorystyczne wymogi oszczędnościowe. W marcu 2010 r. gazeta "Bild" wzywała w nagłówku: "Zbankrutowani Grecy, sprzedajcie swoje wyspy, i Akropol też". Teraz w obliczu kryzysu budżetowego w RFN Grecy radzą to samo Niemcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy pkb Grecja kryzys deficyt budżetowy

ANALIZA Siemoniak twierdzi, że Polski nie stać na 300 tys. żołnierzy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna

Czy 300 tys. żołnierzy w 38-milionowym państwie to liczba, której osiągnięcie nie jest możliwe? Zdaniem byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka: tak. Jak pokazuje jednak rzeczywistość, rozwój polskiej armii na tym poziomie jest nie tylko potrzebny, ale przede wszystkim wykonalny. Przykładem są europejskie kraje o wiele mniejsze od Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia wojsko Grecja Portugalia Finlandia Izrael

Skąd się wzięły wybory? Historia o demagogu, który ukształtował demokrację

"Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami jesteśmy wzorem dla innych. Nazywa się ten ustrój demokracją", mówił, według historyka Tukidydesa, w V w. p.n.e. polityk ateński Perykles. 2,5 tysiące lat po tych słowach – w oczekiwaniu na wybory parlamentarne – warto przyjrzeć się greckim początkom demokratycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  Grecja starożytna Grecja demokracja polityka filozofia społeczeństwo Ateny

O greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej

- W Grecji, podczas okupacji państw Osi od 1940 roku, wielu zwolenników prawicy wsparło kolaboracyjne rządy, a lewica była podziemiem antyfaszystowskim, które oczywiście sprzeciwiało się okupacji, ale walczyło także nadal ze swoimi współobywatelami - mówiła w Dwójce dr Magdalena Semczyszyn z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, redaktor naukowy książki "PRL a wojna domowa w Grecji". 
Zobacz więcej na temat:  PRL Grecja Polska Akademia Nauk Dwójka Antoni Dudek II wojna światowa uchodźcy Macedonia Północna macedonia historia Polski

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

Grecy walczą z żywiołem. Przybywa ofiar powodzi spowodowanej huraganem

- Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku powodzi w środkowej Grecji, którą spowodował huragan "Daniel" - poinformował minister ds. kryzysu klimatycznego Wassilis Kikilias. Cztery osoby są nadal uważane za zaginione - podał portal Ekathimerini. Bilans z czwartku mówił o czterech ofiarach i sześciu osobach zaginionych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Grecja huragany powódź pogoda klimat deszcz

Grecja dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Ekspert: to główne osiągnięcie szczytu w Bukareszcie

Po środowych obradach Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina. Przywódcy krajów Trójmorza ustalili też w Bukareszcie, że inicjatywa będzie skupiać się również na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Grecja Trójmorze Andrzej Duda Rumunia Bukareszt

Para prezydencka przyleciała do Bukaresztu. Na szczyt Inicjatywy Trójmorza zmierzają też Zełenski i Kerry

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Bukaresztu. W stolicy Rumunii polski prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. To powołana osiem lat temu grupa skupiająca kraje z północy, południa i z centrum Europy.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Unia Europejska Rosja Ukraina Rumunia Europa Mołdawia Europa Wschodnia Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Andrzej Duda Trójmorze infrastruktura wojna 2023

Zbliża się szczyt Trójmorza. Przydacz: spodziewane jest dołączenie Grecji, a Mołdawia ma otrzymać specjalny status

W środę w Bukareszcie rozpocznie się szczyt Inicjatywy Trójmorza; spodziewane jest dołączenie do formatu trzynastego członka, Grecji. Jak zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz, podczas spotkania polski prezydent Andrzej Duda będzie mówił m.in. o konieczności rozwoju infrastruktury tranzytowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Unia Europejska infrastruktura Grecja Mołdawia Rumunia Andrzej Duda Marcin Przydacz

NASZ NEWS Szczyt w Bukareszcie. Ekspert OSW: do Trójmorza przystąpi Grecja, stowarzyszy się z nim Mołdawia, będą goście z Azji

- Do Trójmorza na nadchodzącym szczycie w Bukareszcie przystąpi Grecja. Państwem stowarzyszonym ma zostać Mołdawia - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak dodał, na szczycie spodziewani są także goście z Azji, a także obserwatorzy z Francji. To wszystko dowodzi, że rola regionu Europy Środkowej rośnie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Unia Europejska infrastruktura Grecja Mołdawia Rumunia