Królewskie marzenia Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 21:08
W szczytowym okresie swoich rządów jego imperium liczyło ponad milion kilometrów kwadratowych.
Audio
  • Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego. O Karolu Wielkim z prof. Wojciechem Fałkowskim rozmawia Hanna Maria Giza.

Karol Wielki - "z łaski Bożej cesarz Rzymski, zawsze August, król Franków, Włoch, Longobardii, Burgundii, Alzacji, Akwitanii i Hiszpanii" - swój przydomek zawdzięczał nie tylko dokonaniom dyplomatycznym i militarnym jednoczącym Europę - ale i posturze. Przeprowadzone w 1861 roku pomiary szkieletu władcy wykazały, iż miał on 192 cm wzrostu.

Pod energicznymi rządami Karola Wielkiego podział świata na rzymski oraz barbarzyński został zastąpiony podziałem na chrześcijański - cywilizowany i pogański - barbarzyński.

W szczytowym okresie swoich rządów jego imperium liczyło ponad milion kilometrów kwadratowych, ale jak zaznacza prof. Wojciech Fałkowski, monarcha potrafił doskonale dobierać sobie współpracowników i zarządzać tak ogromnym i zrożnicowanym kulturowo obszarem. Przez dziesięciolecia prowadził wojny i nie wahał się stosować brutalnych metod. Jak podają niektóre źródła kazał jednorazowo zgładzić cztery i pół tysiąca Sasów.

Czy był brutalnym władcą Europy, którą zjednoczył za pomocą miecza, czy też człowiekiem swojej epoki w której brutalność stanowiła niemalże codzienność? Jak wyglądała kwestia wykształcenia Karola Wielkiego? Czy jego reformy ukształtowały średiowieczną Europę? Na spotkanie z prof. Wojciechem Fałkowskim zaprasza Hanna Maria Giza.

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" 28 stycznia (sobota), godz. 16:00