Polskie Radio
Section05
Wojciech Fałkowski

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". Wyjątkowa wystawa na Zamku Królewskim

O historii naszej ojczyzny myślimy obrazami stworzonymi przez Jana Matejkę, często nawet o tym nie wiedząc. Nazywany niekiedy "wieszczem pędzla", geniusz polskiego malarstwa historycznego ma swoją stałą galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. - Matejko to ktoś więcej niż sam artysta - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Jan Matejko Mariusz Klarecki

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa dzieła sztuki Paweł Siwek Warszawa Wojciech Fałkowski Rafael Santi Władysław Hasior Kijów Dwójka KULTURA Jan Matejko

Sztuka ze Lwowa i tajemniczy obraz Tycjana - wyjątkowe wystawy Zamku Królewskiego w Warszawie

- To ekspozycja dzieł kolekcji stworzonej przez inteligencję i arystokrację Lwowa XIX wieku. Nad wystawą pięknego malarstwa unosi się legenda tego miasta. Utkana ze wspomnień, faktów historycznych, skojarzeń. Legenda tej metropolii wyrosła na handlu, na łączeniu kultur, religii, różnych nacji. Każda z tych nacji wniosła coś do miejskiego kolorytu Lwowa - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Wojciech Fałkowski Jakub Jamrozek Dwójka malarstwo Tycjan Lwów

"To sztuka w najlepszym wydaniu". Kijowskie zbiory w Zamku Królewskim w Warszawie

- To dzieła sztuki i rzemiosła głównego nurtu sztuki europejskiej z Włoch, Francji, Holandii. Ta kolekcja wymaga zabezpieczenia, jej pokaz przewidujemy na 2024 rok. Niektóre z eksponatów czeka pilna i dość głęboka konserwacja - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, goszczącego 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Fałkowski Dwójka SZTUKA KULTURA

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem

Przez niespełna dwa miesiące na Zamku Królewskim w Warszawie można było odwiedzać wystawę "Crème de la crème". Znalazło się na niej 130 najważniejszych nabytków, wyselekcjonowanych spośród niemal 500 pozyskanych w latach 2021–2022. - Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem - podkreśla dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski KULTURA Michał Montowski

"Był bliskim przyjacielem". Prof. Wawer we wspomnieniach

- Był bliskim i otwartym przyjacielem. Nie rozmawialiśmy bardzo często. Ale za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy czy rozmawialiśmy przez telefon, oprócz spraw bieżących, a takich było dużo, wchodziliśmy na tematy poboczne, zarówno życia muzealnego, jak i historii, bo historia to było coś, co nas łączyło, mimo że on był skoncentrowany na historii najnowszej, a ja cofam się głębiej w dziejach, i wtedy szybko przychodziliśmy do spraw przyjacielskich - tak prof. Wojciech Fałkowski wspominał prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, który zmarł 12 grudnia po ciężkiej chorobie.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Zbigniew Wawer Łazienki Królewskie Warszawa odeszli 2022 Wojciech Fałkowski

Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości

Pałac Saski kontra Pałac Kultury? Trudno uwierzyć, że taka dyskusja mogłaby się toczyć. A jednak... Te same środowiska, które kontestują odbudowę Pałacu Saskiego, jednocześnie głośno protestowały przeciwko jakimkolwiek rozwiązaniom dotyczącym gmaszyska będącego symbolem sowieckiej dominacji. Dlaczego? Mówiliśmy o tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Magdalena Drohomirecka Jan Dziedziczak Wojciech Fałkowski Trójka Warszawa

Powstanie Warszawskie w świadomości Polaków i w oficjalnych raportach

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie, za które stolicy Polski i jej mieszkańcom przyszło zapłacić tragiczną cenę. O formie, w jakiej Powstanie Warszawskie pozostaje w świadomości Polaków, oraz o niematerialnych i materialnych stratach odniesionych wskutek tego patriotycznego zrywu, w poniedziałkowym "Klubie Trójki" mówili prof. Wojciech Fałkowski, Jacek Pawłowicz, Tadeusz M. Płużański oraz Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Wojciech Fałkowski Tadeusz Płużański Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa społeczeństwo

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski