Polskie Radio
Section05
Wojciech Fałkowski

Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości

Pałac Saski kontra Pałac Kultury? Trudno uwierzyć, że taka dyskusja mogłaby się toczyć. A jednak... Te same środowiska, które kontestują odbudowę Pałacu Saskiego, jednocześnie głośno protestowały przeciwko jakimkolwiek rozwiązaniom dotyczącym gmaszyska będącego symbolem sowieckiej dominacji. Dlaczego? Mówiliśmy o tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Magdalena Drohomirecka Jan Dziedziczak Wojciech Fałkowski Trójka Warszawa

Powstanie Warszawskie w świadomości Polaków i w oficjalnych raportach

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie, za które stolicy Polski i jej mieszkańcom przyszło zapłacić tragiczną cenę. O formie, w jakiej Powstanie Warszawskie pozostaje w świadomości Polaków, oraz o niematerialnych i materialnych stratach odniesionych wskutek tego patriotycznego zrywu, w poniedziałkowym "Klubie Trójki" mówili prof. Wojciech Fałkowski, Jacek Pawłowicz, Tadeusz M. Płużański oraz Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Wojciech Fałkowski Tadeusz Płużański Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa społeczeństwo

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

"To jest obowiązek zamku". Wojciech Falkowski o organizacji Kongresu Polska Wielki Projekt

- Zamek ma obowiązki społeczne, obowiązki związane z funkcjonowaniem w przestrzeni polskiej kulturalnej i obywatelskiej i to jest normalna rzecz. Goszczenie kongresu jest naszym przywilejem i jednocześnie czymś dla nas bardzo ważnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Polska Wielki Projekt 2022 POLSKA polityka Polskie Radio 24 Kongres PWP 2022 Wojciech Fałkowski

Zamek Królewski w Warszawie. Symbol marzeń i emocji całego narodu

- W rekonstrukcję zamku zostały włożone ogromne emocje praktycznie całego społeczeństwa, miliony ludzi, Polaków w kraju i za granicą, chciały tego zamku - w 2021 roku minęło pół wieku od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji wraz z prof. Wojciechem Fałkowskim zastanawialiśmy się m.in. nad tym, w jaki sposób przez ostatnie pięćdziesiąt lat zmieniło się znaczenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Dwójka Michał Nowak Wojciech Fałkowski

Zamek Królewski w Warszawie. Symbol marzeń i emocji całego narodu

- W rekonstrukcję zamku zostały włożone ogromne emocje praktycznie całego społeczeństwa, miliony ludzi, Polaków w kraju i za granicą, chciały tego zamku - w 2021 roku minęło pół wieku od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji wraz z prof. Wojciechem Fałkowskim zastanawialiśmy się m.in. nad tym, w jaki sposób przez ostatnie pięćdziesiąt lat zmieniło się znaczenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Dwójka Michał Nowak Wojciech Fałkowski

Prof. Fałkowski: Kongres odpowiada idei Zamku jako symbolu

- Zamek zmartwychwstał, możemy powiedzieć, że pojawił się jak feniks z popiołów. A pojawił się dlatego, że nie udało się go wykorzenić z serc i umysłów Polaków. Pamięć trwała, była szeroko odczuwalna również dla rządzących, którzy przez ćwierć wieku nie chcieli odbudowywać Zamku aż w końcu musieli skapitulować - mówił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 XI Kongres Polska Wielki Projekt Paweł Siwek Dwójka Wojciech Fałkowski

Zamek Królewski w Warszawie. Odbudowała go determinacja Polaków

Zamek Królewski w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. Obchody potrwają aż do 2024 roku. - Odbudowę zamku zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu i wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć polskiej sprawie - mówi premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Zamek Królewski Warszawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Wojciech Fałkowski Mateusz Morawiecki

Prof. Wojciech Fałkowski: praca na Zamku Królewskim jest służbą wobec Rzeczypospolitej

Prof. Wojciech Fałkowski od niemal 4 lat sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie, bo o nim mowa, ze względu na historię i symbolikę jest szczególnym miejscem dla wielu Polaków. - Jest znakiem polskiej niepodległości - mówi prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Warszawa historia Polski

"Czasy katedr" nadal inspirują badaczy

Obyczajowość, kultura i życie codzienne "czasów katedr" nadal inspirują badaczy, wybitny historyk średniowiecza prof. Jacques Le Goff pisał: "Średniowiecze zawładnęło mną tylko dlatego, że miało niemalże magiczną moc wyobcowania, wyrywania z niepokojów i przeciętności chwili teraźniejszej, a równocześnie ukazywania teraźniejszości jaśniejszej i bardziej aktualnej".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Notre Dame chrześcijaństwo

Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

- Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Świątek Wojciech Fałkowski Warszawa Zamek Królewski 11 listopada Święto Niepodległości Marsz Niepodległości zamieszki

44 lata temu powstał KOR. Młodzież pomagała represjonowanym robotnikom

Dokładnie 23 września mijają 44 lata od powstania Komitetu Obrony Robotników, który był intelektualną i organizacyjną podstawą dla NSZZ "Solidarność". KOR był również reakcją na represje, które w 1976 roku spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. W jaki sposób polska młodzież pomagała robotnikom?
Zobacz więcej na temat:  Komitet Obrony Robotników historia Polski Antoni Macierewicz Wojciech Fałkowski