Jak Rembrandt uczył się na aukcjach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:00
- Nie do końca wiemy, jakie obrazy dawni mistrzowie widzieli, jakimi drogami szły ich inspiracje. Ale tu jest inaczej - mówiła dr Grażyna Bastek o źródłach, na których wzorował się Rembrandt, malując swój słynny autoportret "z łokciem".
Audio
  • Rembrandta autoportret "z łokciem" (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment autoportretu Rembrandta z 1640 roku
Fragment autoportretu Rembrandta z 1640 rokuFoto: domena publiczna (wikimedia)

Cechą charakterystyczną tego wizerunku jest swoista iluzja. Bohater wychyla się ku widzowi, jego oparty na parapecie łokieć zdaje się wychodzić z obrazu. Skąd pomysł na taką kompozycję? Jak się okazuje, Rembrandt van Rijn w 1639 roku uczestniczył w aukcji obrazów w Amsterdamie. Tam zobaczył dwa arcydzieła.

Ile zaczerpnął holenderski malarz ze wcześniejszych mistrzów? Dlaczego Rembrandt upozował się na tym autoportrecie na szesnastowiecznego szlachcica? Co ciekawe, pojęcia "autoportret" wówczas w Niderlandach jeszcze nie stosowano…

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 10.15

jp/kd

Czytaj także

Rembrandt. Geniusz, który umarł w nędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 05:35
Swoje obrazy sygnował skrótem RHL - Rembrandus Harmenii Leidensis - lub podpisywał jedynie imieniem: Rembrandt, podobnie jak wielcy artyści renesansu: Michał Anioł, Rafael czy Tycjan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rembrandtowski malarz o oczach jak guziki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 11:00
Artysta porażony swą pracą czy bezradny wobec dzieła, na które się porwał? O bohaterze obrazu "Artysta w pracowni" Rembrandta opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń